Európa fürdővárosaitól a világ legöregebb múmiáit őrző sivatagig – az UNESCO világörökségi listája 34 új helyszínnel bővült. A lista 43 éve alatt mindössze kétszer fordult elő olyan, hogy ennél több helyszín került volna rá. Nem véletlen a sok új név.
Tavaly a világjárvány miatt elhalasztották a bizottság szokásos éves gyűlését, így kétéves jelöléseket vettek figyelembe az előző hónapban tartott találkozón – írja a CNBC.
Végül harmincnégy olyan helyszínt vettek fel a listára, amik kulturális vagy természeti szempontból egyedinek számító értékeknek minősülnek.
A világörökségi listán szereplő helyszínek száma már ezeregyszázötvennégy. Utolsóként egyébként a dunai limes német, osztrák és szlovák szakaszát ismerték el.
A gyűlésen kétszáz helyszínmegőrzési jelentést néztek át, a végső harmincnégy nyolcvan százaléka Európában és Ázsiában található.
Nizza is felkerült a világörökségi listára // fotó: Nick Karvounis // Unsplash
Európában taroltak a fürdővárosok
Különösen fontos törekvés lett, hogy az európai nagy fürdővárosok felkerüljenek a listára. 2021-ben hét európai ország tizenegy városát ismerték el, köztük a francia Vichy, a német Baden Baden és a belga Spa városát. Az UNESCO szerint ezek a városok tisztelegnek a 18. század elején kialakult európai fürdőkultúra előtt, azzal, hogy természetes ásványvizeiket terápiás és rekreációs célokra használják.
További európai helyszínek a teljesség igénye nélkül:
- Cordouani világítótorony (Franciaország)
- Verespatak bányászati kultúrtáj (Románia)
- A Kárpátok és más európai régiók ősbükkösei
- Padova 14. századi freskói (Olaszország)
Az új helyszínek közel fele Európában található, míg több mint harmaduk Ázsiában. A teljes listát ITT lehet végigböngészni.
A világ legújabb csodái: ez a 29 helyszín került fel az UNESCO világörökségi listájára
A kiemelt képen Padova // fotó: Stefano Segato // Unsplash