Ezen a héten 110 ezer hektáron, 14 megye 516 településén gyérítik a szúnyogokat – közölte az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) hétfőn az MTI-vel.
Az elmúlt hetekhez hasonlóan a következő napokban is intenzív kezelésekkel védekeznek a szakemberek a csípőszúnyogok ellen. Az országos szúnyoggyérítési programban tavasz óta kiterjedt biológiai lárvagyérítés történt, június elején pedig a kifejlett szúnyogok elleni kezelések is megkezdődtek.
Mely régiókban, térségekben gyérítenek a héten?
- Mosonmagyaróvár
- Győr
- Dunaújváros
- Dunakanyar több települése
- Csepel-sziget térsége
- Baja
- Szekszárd
- Mohács
- Budapest vízparti területei
- Szabolcs-Szatmár-Bereg egyes települései a Tisza mellett
- Tisza-tó
- Szolnok
- Ipoly menti települések
- Baranya, Hajdú-bihar, Vas megye számos területén
Mit használnak a szúnyogok ellen?
A felhasznált készítmény a kijuttatott mennyiségben emberekre, melegvérű állatokra, növényekre ártalmatlan, hektáronként alig több mint fél litert permeteznek ki belőle, a hatóanyag a kijuttatás után néhány órával lebomlik.
Mit tehetünk mi a szúnyogok ellen?
Magyarországon 51 csípőszúnyogfajt ismerünk, de az utóbbi években megjelentek súlyos betegségeket terjeszteni képes, invazív fajok is. Ahogy arról korábban is írtunk, itthon is több tudós, biológus foglalkozik a szúnyogokkal és az idetévedt invazív fajtákkal is – nekik pedig egy mobilappal a lakosság is sokat segíthet.
Ez nemcsak az újabb járványok megelőzése miatt fontos, hanem azért is, hogy a kutatók feltérképezhessék a szúnyogpopulációk élőhelyeit, ami
segítheti a gyérítési programot is.
Főleg, hogy az invazív fajták más stratégiát igényelnek, mint az őshonos szúnyogok.
Borító: az utóbbi években Magyarországon is megjelent tigrisszúnyog egy példánya. Fotó: Mosquito Alert