A kutyás jóga testi és lelki feltöltődés egyszerre. A Puppy Yoga Hungary óráin egyszerre érezzük a mozgás és a kutyák okozta boldogságot.
Önkéntelenül mosolygok, sőt vigyorgok, amikor Rachel, a cuki háromhónapos keverék kölyökkutya a lefelé néző kutyapóz közben rám néz, vagy amikor Mona kobrapóz közben elkezdi rágcsálni a lábamat. Látom, amint a kis bull keverék elkapja a mellettem jógázó copfját, és a többi jógázó hozzám hasonlóan eufórikus állapotba kerül.
„Egyértelműen a kutyák miatt jöttünk, láttuk, hogy külföldön is van ilyen és alig vártuk, hogy itthon is kipróbálhassuk. Nagyon jó stresszoldó”
– mondja Csilla. Barátnőivel Szegedről érkeztek a Szervita téri Sanara jógastúdió kutyás jógaórájára.
A Puppy Yoga Hungary óráján. Fotók: Molnár Anikó (13 kép)
A balinéz hangulatú jógaterem tele van. Nem saját kutyákkal jógázunk, Tóth Vivienn, a Puppy Yoga Hungary alapítója mentett kutyakölyköket hoz. Ők részben Vivienn budapesti lakásában, részben a Gazdátlan Kölykök Kölyökmentő Alapítványnál élnek addig, amíg valaki örökbe fogadja őket.
Most épp nyolc kutyakölyök szaladgál a lábak és copfok között.
A fejenként 12 ezer forintos, húsz fős órák bevételének húsz százaléka az alapítványhoz kerül, de fontosabb küldetésük, hogy a jógaórán résztvevő kiskutyák gazdára találjanak.
Kettőt közülük már örökbe is fogadtak, a kölykök és a gazdák a jógaórán estek szerelembe egymással.
A macedón Jasenka Miova két éve dolgozik Budapesten, már többször megfordult a Puppy Yoga óráin. Macedóniában nagyon sok a kilátástalan helyzetű kóbor kutya, így szívügye a kezdeményezés.
A jógaórát önmagáért is szereti, ám szerinte a kutyákkal más energiák szabadulnak fel. A kölyköket az óra előtt lehet gyömöszölni, simogatni, és az állatok ebben annyira lefáradnak, hogy csak az óra első negyedórájában van erejük a lábak között szaladgálni. Szinte egyszerre alszanak el, jellemzően valakinek a matracán. Jógázás közben ez senkit sem zavar, mindenki óvatosan mozog, nehogy felébresszék őket. Az ászánák között sokszor jellemző egy-egy fejpuszi is.
Mozgás, gyömöszölés, jutifalat, örökbefogadás
A harmincéves Vivienn életébe előbb jöttek a kutyák, mint a jóga. Első kutyáját 2019-ben, édesanyja születésnapján mentette meg, reggel hatkor indult a hódmezővásárhelyi gyepmesteri telepre. Semmit nem tudott a kutyáról, csak azt, hogy egy egyéves kan.
„Még kutyaketrecet is vittem magammal, arra az esetre, ha esetleg agresszív lenne. Aztán ott álltunk egymással szemben, ő maga alá pisilt, én meg elsírtam magam.”
Az Archie névre keresztelt kutya azóta is Viviennel él, és a következő években még három kutyát mentett ki a telepről. Hamar belátta, hogy ezt sem idővel, sem anyagilag nem fogja győzni. A Gazdátlan Kölykök Kutyamentő Alapítványra ekkor talált rá, és ideiglenes befogadójuk lett.
Két saját mentett kutyája mellett jelenleg öt kiskutya van vele, utóbbiak is örökbefogadásra várnak. A négy border collie keverék kölyköt egy csemői buszmegállóban találták meg, a Ross nevű bull keverékre pedig egy nejlonzacskóban bukkantak rá az alapítvány munkatársai. Vivienn úgy látja, Budapesten nem olyan rossz az örökbefogadási arány, de vidéken nagyon sok kutyát inkább utcára raknak.
Az Állatorvostudományi Egyetem adatai szerint a koronavírus-járvány alatt jelentősen megnőtt a kutyák száma, 2021 nyarán meghaladták a hárommilliót. A covidkutyák egy része később utcára vagy menhelyekre került.
Vivienn Debrecenben nőtt fel, ahol turizmus-vendéglátást tanult, és egy ideig dolgozott is szállodában, de otthagyta, mert érezte, hogy ez nem az ő világa. Most a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen negyedéves joghallgató, de a Puppy Yoga miatt félévet passzivált.
A diploma után állat- és környezetvédelemmel szeretne foglalkozni. Gyerekkora óta arról álmodott, hogy sok kutyája lesz, de az édesanyja nem engedte neki. Tizenhat évesen lett először kutyája. Vivienn egy éve hivatalosan is jógaoktató, és amikor megkereste a puppy yoga ötletével a Sanara jógastúdió tulajdonosát, azonnal nyitott fülekre talált. Óráit ma már angol nyelven is tartja.
A kutyák pár hónapos koruk ellenére pelenkatiszták, azaz a jógaterem sarkaiban elhelyezett kutyapelenkára piszkítanak. Vivienn segítői ilyenkor gyorsan ott teremnek, és feltakarítják, majd fertőtlenítik a helyszínt.
A jóga relaxációval zárul, és valóban ellazulok, mivel a kiskutyák éppen szundítanak.
Az óra végén igazi kutyázásra van lehetőség, előkerülnek a jutifalatok, és a kölykök azonnal felélénkülnek. Mária a legvagányabb kiskutyát szorongatja, és Vivien ugyan figyelmezteti, hogy kiszemeltje felnőtt korában harminc-negyven kilósra is megnőhet, az érzések elragadták a leendő gazdát. Éppen azért jött, hogy örökbe fogadjon egy kutyát.