A régi okostelefonok és a legújabb technológiák kombinációjával harcolhat az emberiség az illegális esőerdőirtások ellen: egy kaliforniai nonprofit szervezet, a Rainforest Connection fejlesztésével például előre lehet jelezni, hol készülnek illegális fakivágásra a bűnszervezetek, így a helyi hatóságok meg tudják akadályozni a pusztítást. Egyetlen régi mobillal 300 hektárnyi esőerdő-terület megfigyelése és védelme oldható meg.
Miközben sokan beszélnek a kidobásra ítélt elektronikai hulladékok környezetszennyezéséről, egy kaliforniai társadalmi szervezet arra talált megoldást, hogyan lehet hasznosítani az öreg és kidobásra ítélt okostelefonokat az esőerdők védelme érdekében – így az ötlettel kétszeres a haszon a környezet számára. Az esőerdők védelme az egész Föld megóvását jelenti, hiszen a dzsungeleknek köszönhetően tisztul a légkör, az óriási erdők kötik meg a legtöbb szén-dioxidot mindamellett, hogy sok tucatnyi ritka állatfaj élőhelyéül szolgálnak.
Egy jelentés szerint egyetlen fa kivágásáért három dollárt kapnak a bűnözők, miközben az illegális erdőirtásokból származó feketekereskedelem értékét 30-100 milliárd dollárra becsülik. Óriási kárt is okoznak:
kutatások szerint a légkör szennyezéséért nagyobb mértékben felelős az esőerdők területének ember általi pusztítása, mint a globális közlekedés.
Az ENSZ és az Interpol adatai szerint az dzsungelek környékén a fakivágások minimum ötven, de egyes helyeken akár kilencven százaléka is a feketepiachoz és a bűnszervezetekhez köthető.
Hogyan előzhető meg az illegális fakivágás?
Az esőerdők hangja ezerféle: majmok, madarak, különféle állatok folyamatos kommunikációjából áll össze. De ahogy mi, emberek másként kommunikálunk vészhelyzetben, úgy
az esőerdők élővilágának hangja is megváltozik, amikor valahol pusztítás készül, hiszen a dzsungel lakói jeleznek egymásnak.
A fejlesztés folyamatosan elemzi, tanulja a dzsungel zaját és megjósolja, hol csapnak le a favágók. A valós idejű megfigyelés már nem elégséges az illegális erdőirtás elleni harcban. Előre kell tudni, hol dolgoznak a bűnözők – foglalható össze a megoldás lényege.
A szervezet öt éve fejleszti a rendszerét: a régi okostelefonokat napelemmel és nedvesség elleni védelemmel kombinálva elhelyezik a dzsungel fáin. A készülékek hangfelvevő funkcióját használva folyamatosan továbbítják a földrajzi koordinátákat is tartalmazó hangmintákat egy szoftverbe, amely a mesterséges intelligencia segítségével folyamatosan elemzi azokat.
A többek között a SAP technológiája által is támogatott rendszer elsősorban a madarak hangjának változásából, valamint a nehézgépek és a fűrészek zajának elemzésével előre tudja jelezni, hol készülnek illegális fakivágásra a bűnözők, és így riasztani tudják a hatóságokat.
A Rainforest Connection jelen pillanatban 2500 négyzetkilométer esőerdőt monitoroz mintegy tíz országban. A projekt célja, hogy rövid távon mind a lefedett területet, mind az országok számát megduplázza.
Egyetlen régi mobillal 300 hektárnyi esőerdő-terület megfigyelése és védelme oldható meg, ekkora terület képes semlegesíteni évente 3000 autó széndioxid-kibocsátását.
A projekt összefoglalója itt lehet megtekinteni egy rövid videóban, Topher White, az alapító svájci TED-előadása pedig ide kattintva látható.