Az aqb remekül példázza azt, hogy ma már számos galéria nem önmagában, hanem kapcsolódó kulturális terekkel szimbiózisban létezik. Bemutatunk négy, nagyon különbözőképpen szexi kortárs galériát. 4. rész.
A Forbes Life-ban a Kieselbach Tamásról és családjáról, valamint galériájukról szóló cikk mellett kisebb, progresszív kortárs galériákat is bemutatunk. Persze már a kutatómunka elején szembesültünk vállalásunk lehetetlenségével: Budapesten szerencsére sokkal több érdekes kiállítóhely van, mint amennyi belefér egy ilyen válogatásba. Szakmabeliek tippjeit is begyűjtöttük, de végeredményben szubjektív szempontok alapján választottuk ki azt a húsz galériát, amit térképre tettünk, közülük pedig négyről online olvashatsz bővebben. Ez itt a negyedik rész.
20 budapesti kortárs, térkép kizárólag a Forbes Life-ban. A Forbes Life már megtalálható az újságárusoknál és megrendelhető online.
aqb – Art Quarter Budapest
Bencze Péter személye kapocs az Everybody Needs Art (sorozatunk első része) és az aqb, azaz art quarter budapest között: az utóbbiban található, Project Space-nek nevezett kiállítótérnek ő a kiállítási menedzsere. Itt is évi hat kiállításra kerül sor, és persze Péter ízlése itt is érvényesül, de gondot fordít rá, hogy a kiállítások felének mindig valaki más legyen a kurátora. A 430 nm-es térben hangsúlyosan nemzetközi programot raknak össze, amelyben a feltörekvő képzőművész-generáció tagjai mutatkozhatnak be.
Az aqb-ról és tulajdonosáról a 2017. őszi Forbes Urbanben írtunk részletesen. A képen Wolfgang és kutyája az aqb-tetőn
Az aqb remekül példázza azt, hogy ma már számos galéria nem önmagában, hanem kapcsolódó kulturális terekkel szimbiózisban létezik, a Budafokon található egykori sörgyárépület mintegy 5000 nm-én rengeteg funkció és szolgáltatás kap helyet. Ezekről már Kukla Krisztián mesél, aki február óta az aqb művészeti vezetője. „Amikor a tulajdonos, a 90-es évek óta Magyarországon élő német Wolfgang Bartesch körülbelül tíz éve megvette az épületet, az lebegett a szeme előtt, hogy egy műteremházat akar létrehozni, ami egyben kreatívipari központ is.”
Az aqb-ban jelenleg kb. húsz magyar művész bérel műtermet, emellett két rezidensprogram is fut az épületben. Az egyik az aqb sajátja: külföldi művészeknek biztosítanak fizetős szálláshelyet, műtermet és közösségi tereket az alkotómunkához.
Ezt szeretnék továbbfejleszteni és a régió más hasonló intézményeivel együtt csereprogramokat szervezni, melyek keretében külföldre küldenének magyar művészeket, és az aqb-ben fogadnának külföldieket. A másik rezidensprogramot a Project Space fölötti területet elfoglaló, a hang térbeliségét kutató Spatial Sound Institute futtatja, az aqb csak az infrastruktúrát adja hozzá. Ők kísérleti zenészeket, kutatókat, technikusokat fogadnak a helyszínen.
Kukla Krisztián a Spatial Sound Institute termében (Fotók: Orbital Strangers)
Mára megvalósult az is, hogy az aqb kreatívipari központként is működjön, itt székel többek közt a Made by Light nevű világítástechnikai cég, és különféle irodák is találhatók az épületben. Céljuk, hogy ez a sok dolog ne egymástól teljesen függetlenül működjön, hanem a bérlők közösséget alkossanak, emellett az aqb a környékhez is kötődjön. Ezért a budafoki rendezvényekben ők is részt vesznek, például a pezsgő- és borfesztivál idején szerveztek programokat, időnként megnyitják a műhelyeket az érdeklődők előtt és filmvetítéseket, koncerteket is tartanak.
Az aqb-ról szóló Urban-cikkünkben a Made by Lightot is bemutattuk
Pékséget, kávézót, további közösségi terek kialakítását is tervezik, és mindezek bevételének egy részét visszaforgatják majd a nonprofit kulturális tevékenységükbe, ahogyan azt most is teszik. Krisztián megjegyzi, hogy a bérleti díjakból származó bevételeik, illetve az, hogy magántulajdonban állnak, nagy szabadságot és függetlenséget biztosít az intézménynek, ami manapság sokat jelent.
A Project Space-ben jelenleg a Német Szilvi kurálta Munka című kiállítás tekinthető meg, amelynek keretében különböző nemzetiségű művészek járják körbe a munka és az emberi tudat kapcsolatának különféle aspektusait – az egyik projekt például azt a kérdést teszi fel, hogy az egész napos számítógép előtt ülés után álmodunk-e az internettel.
A Forbes Life már megtalálható az újságárusoknál és megrendelhető online. Lapozz bele itt!
De jó, hogy ez is Budapest! Feltérképeztük Budafokot