Az InterNations több mint 18 ezer olyan embert kérdezett meg, akik szülőhazájuktól távol, egy másik országban telepedtek le. A válaszadók összesen 187 különböző országból kerültek ki, a téma pedig a mindennapjaik biztonsága volt.
Összetörni látszik az amerikai álom: a megkérdezett úgynevezett expat (külfödön letelepedett) társadalomnak mindössze a 67 százaléka mondta biztonságosnak az életet az Egyesült Államokban – miközben a globális átlag ennél 15 százalékkal jobb, 82 százalékos. Tízből hárman elégedetlenek a politikai viszonyokat illetően: a kutatók szerint ebben az elnökválasztás utáni fejleményeknek van nagy szerepük.
Aggódnak a megkérdezettek a gyerekeik biztonsága miatt is: csak 17 százalékuk gondolja úgy, hogy az Egyesült Államokban biztonságban élnek a gyerekek, ezzel szemben a globális átlag 44 százalék.
És íme a veszélyes helyek toplistája:
- Brazília „Nem érzem magam biztonságban, és a gazdaság is nehéz periódust él meg” – mondja egy ott élő olasz.
- Dél-Afrika „A bűnözés főként a rossz gazdasági helyzet miatt gyakori, a személyes biztonságra nagyon kell figyelni” – mondja egy brit. „A politikai instabilitás mindenre kihat” – teszi hozzá egy másik ott élő brit.
- Kenya „Nem mehet el az ember csak úgy, bárhol, bármikor sétálni”- panaszkodik egy brit expat. “Az embernek óvatosnak kell lennie.”
- Peru A felmérés szerint az ott élő külföldiek csaknem harmada – 32 százalék – negatívan ítéli meg a személyes biztonságot, miközben a globális átlag csak 9 százalék.
- Törökország Egy azerbajdzsáni expat szerint nem biztonságos sötétben az utcán tartózkodni, éjfél után pedig nehéz közlekedni, ezért ő például esténként legkésőbb 10 órára igyekszik hazaérni.
- Argentína Egy ott élő brazil a magas inflációra és a korrupcióra panaszkodott. “Ez az ország napról napra rosszabb. Mindennap drágább. És veszélyesebb.”
- India Egy zambiai szerint India nagyon nem biztonságos a nők számára, bizonyos részein még az is veszélyes, ha egy nő kimegy az utcára egyedül.
- Egyiptom A politikai helyzet nagyban hozzájárul az ország előkelő helyéhez a listán. A külföldieknek csak a 64 százaléka érzi magát biztonságban Egyiptomban, miközben a globális átlag 82 százalék.
- Dominikai Köztársaság Egy amerikai szerint állandóan érződik a biztonság hiánya.
- Kolumbia Gyakoriak a rablások, egy grúz expat szerint állandóan figyelni kell a személyes tárgyakra. És nem árt tudni, hogy melyik környéken sétáljon az ember.
- Fülöp-szigetek „A biztonság hiánya és a bizonytalan politikai helyzet aggaszt” – mondja egy amerikai.
- Mexikó „Még úgy sem érzem magam biztonságban, hogy látszik, hogy külföldi vagyok. A helyi konfliktusok aggasztóak” – mondja egy amerikai.
- USA Egy ott élő német szerint a fegyveres bűncselekmények sokkal gyakoribbak, mint az anyaországában. Egy brit expat is az ellenőrizetlen fegyverhasználatra, az iskolai fegyveres balesetekre és a politikai fejleményekre panaszkodott.
- Mianmar A korrupció magas fokára mutatott rá egy ausztrál expat.
- Indonézia Egy svéd szerint nem jó irányba mennek a dolgok politikailag.
A felmérésben külön megnézték, hogy női szempontból melyek a legveszélyesebb országok. A rangsor a következő:
- Brazília
- Dél-Afrika
- Kenya
- Argentína
- Peru
- Dominikai Köztársaság
- Egyiptom
- India
- Törökország
- Kolumbia
- Mianmar
- Mexikó
- USA
- Oroszország
- Szaúd-Arábia
A 15 legbiztonságosabb ország pedig:
- Luxemburg
- Svájc
- Norvégia
- Új-Zéland
- Finnország
- Szingapúr
- Kanada
- Japán
- Egyesült Arab Emírségek
- Omán
- Portugália
- Hollandia
- Dánia
- Tajvan
- Észtország
A nőknek pedig ezekben az országokban a legbiztonságosabb az élet:
- Luxemburg
- Omán
- Norvégia
- Új-Zéland
- Svájc
- Finnország
- Szingapúr
- Dánia
- Egyesült Arab Emírségek
- Kanada
- Észtország
- Hollandia
- Portugália
- Japán
- Tajvan