Narancsbor, pét-nat, vermut, ha lehet, biodinamikus. Mostanában rengeteget hallunk róluk, főleg az első kettőről, de gyakorlatilag csak pár előremutató borásznál, étteremben és borbában találkozunk velük. Ugyanakkor az újra nyitott borbárokban, a kiváló Michelin-csillagos éttermekben, Berlin, New York és Ausztrália hip helyein és már pár hazai ponton is ezeket kínálják. Mik ezek és melyikkel nem fázol rá? 5+1 példa Közép-Európából.
Az aktuális, júliusi Forbesban több más szlovák-magyar, osztrák-magyar, cseh-magyar határ menti borászatról, étteremről és borról is olvashatsz!
Mi az a narancsbor? A narancsbornak semmi köze a narancshoz, a koktélokhoz, sőt a narancsbőrhöz sem. Ez egy fehérszőlőből készülő fehérbor, az elkészítés módjában és végeredményben különbözik az összes többi jól ismert fehérbortól. De nincs benne semmi hókusz-pókusz. A leszüretelt szőlőt bogyózás után zúzzák, majd – és itt jön a csavar – a levét a szőlő héján hagyják, így erjesztik. Legalább néhány napra, hétre, esetenként akár egy egész évre is rajta hagyják. A szőlő héjából színanyagok, plusz ízek, zamatok, oldódnak ki a lébe, így növelve a majdani bor élvezeti értékét.
Ezeket a borokat általában nem szűrik palackozás előtt, hogy a zamatok a lehető legteljesebb mértékben megmaradjanak. Ez ránézve is látszik, tapasztalatlan fogyasztók zavarosnak, hibásnak gondolhatják a narancsborokat. Valójában ez egy természetes borkészítési mód, amit a modernkori igények miatt hanyagol a borszakma egy része – például, mert a vásárlók furcsán néznek minden borra, ami nem csillog kristálytisztán.
Hajrá, üljetek le, és tegyetek próbát! Már bőven elérhetők Magyarországon is, és egyre több köztük a magyar bor.
És mi az a pét nat? A rendes polgári nevén pétillant naturel valójában nem újdonság, előbb létezett, mint a klasszikus pezsgő, bár csak az utóbbi pár évben kezdett el újra terjedni. Készítése során a bort még azelőtt palackozzák, hogy az első erjedés teljesen végbemenne, így pedig a szőlőben természetes módon jelen lévő cukor alkohollá bomlásának melléktermékeként megjelenő szén-dioxid a palackban marad. És míg egy méthode traditionnelle hagyományos pezsgőt degorzsálnak, azaz lelövik róla az összegyűlt seprőt, élesztő, addig a pét-natnál erről szó sincs. Egy korábbi cikkben kicsit bővebben is írtam ezekről, ajánlottam is párat:
Ezt isszuk mi, trendszetter borsznobok idén nyáron
És hogy jön ide a vermut? Ez is kezd megint befutni, már olyat is ismerek, aki budapesti lakásában, maga próbál vermutot készíteni, gondolhatjátok, hogy akkor mi megy a vállalkozó kedvű borászaink pincéiben!
A vermut, azaz az ürmösbor is bor, de fűszerekkel, gyógynövényekkel együtt érlelik és tömény alkohollal (likőrrel) erősítik. Készítői eredetileg a rossz borok gyengeségeit akarták elfedni a sok macerálással, viszont ma már sokszor a legjobb alapanyagból készül. Egy közeli osztrák példányt ajánlok lent. Lássuk!
1. Bott Frigyes Just enjoy! Tramini 2018
Mi ez? Biodinamikus borász Révkomáromból, illetve a közeli Muzsla-hegyről. Frigyes azonban még onnan is az egyik legkiválóbb magyar borász, mégpedig a biodinamikusok vegyszermentes nehezített pályáján. Bővebben friss cikkemben:
Extra kockázatokat vállal, csak a saját feje után megy, mégis mindenki szereti, amit ez a szlovákiai magyar borász csinál
A biodinamikus egy – és akkor nézzük a 3 italhoz kapcsolódó +1-et –, a bionál sokkal szigorúbb és komplexebb növénytermesztési, gazdálkodási és termelési módot takar, ez a létező legtermészetesebb, tisztább, nemesebb gazdálkodási műfaj. Egyáltalán nem feltétele a narancsborok készítésének, de kapcsolódó, a természetességet megcélzó filozófia, szóval gyakran kéz a kézben jár egyik a másikkal.
Milyen? Ez a bor szűretlen, vaskos, már-már narancsboros, nem a sokáig héjon tartott vastag fajta, de a fenolosság megjelenik benne. Sem én, sem maga Bott Frigyes nem szereti a traminit, ezt a bort viszont mindketten. Ásványosság, jó savak, a fantázianeve: Just Enjoy. Narancsbor szempontjából kezdő fogyasztóknak ajánlom.
Mennyiért? 18 EUR
2. Johannes Zillinger Riesling Numen 2017, Ausztria
Mi ez? Johanes Zillinger 1980-ban született, 1995-ben rúgott be először, 2000-ben készített először bort, és 2012-ben vette át apja 28 éve organikus farmját, hogy a biodinamika által még magasabb szintre emelje.
Milyen? A rajnai rizling bogyókat szüret után pár napra magukra hagyták kicsit, aztán kíméletesen kipréselték, majd egy évig a héján hagyták a szőlő levét, végül szűrés nélkül palackozták a narancsbort. Minerális, egészen elegáns, gyümölcsös, komplex lett az eredmény. Tiszta, elegáns, jó.
Mennyiért? 30 EUR
3. Beck Welschriesling Bambule! 2017
Mi ez? 15 hektáros családi borbirtok Judith Beck vezetésével, Gols környékén, biodinamikus gazdaság. A Bambule! nevű termékcsalád (készül ilyen név alatt pét nat és más szőlőfajták csendes bora is) azt jelenti, tombolás. Judith számára, már ami a borkészítést illeti, ez a lehető legkevesebb beavatkozást, a kén minimalizálását jelenti.
Milyen? Olaszrizling. Jó, karakteres bor kis cseres-tanninos, citrushéjas utózízzel, olyan, amilyennek egy narancsbornak lennie kell. 13%-os alkoholtartalma nem feltűnő, de azért hűtsük be alaposan, úgy kellemesebb.
Mennyiért? 21,5 EUR
4. Ploder-Rosenberg Cuvée Fejro 2015, Steiermark
Mi ez? Stájerország délkeleti részén ők is biodinamikusan működnek, a borokat is a lehető legtermészetesebb módon készítik. Alfred Ploder a szőlész-borász, Maria Ploder az üzleti vonalat viszi, mellettük pedig egy jól szervezett csapat áll, amelynek már a Ploder család újabb generációja is része.
Milyen? Sötét, teás szín, 13% feletti alkoholtartalom, izgalmas és intenzív illat, kandírozott narancshéjas. A korty picit több sava és aromatikát elbírna, de nem rossz. Különlegessége, hogy egy alig ismert német szőlőfajta, a Souvignier gris adja a 75%-át, mellette van még kis chardonnay és sauvignon blanc is.
Mennyiért? 52,7 EUR
5. Strekov1075 Rozália 2018
Strekov1075 a 2019 júliusi Forbes-ban
Mi ez? Pét nat! Sütő Zsolt (a nyitóképen) pedig a Strekov1075 tulajdonos-borásza, róla és nem mindennapi eredményeiről kétoldalas cikket olvashatsz az aktuális, júliusi Forbesban!
Milyen? „Ez olyan vad, még nekem is félelmetes volt iszogatni, buborékos ecetnek hívom” – mondja boráról a borász. Tényleg vad: élénk rózsaszínű, habzik, vastagon üledékes (a használati utasítás szerint bontás előtt felrázandó), ízében viszont nagyon gyümölcsös, málnás és savanyú, tényleg, mint a málnaecet. Saint Laurent szőlőből, nyárra remek, szódával vagy anélkül.
Mennyiért? Kisker ár kb. 4–6000 Ft
+1. Vermut! Andert Wermutlich Rot
Mi ez? Biodinamikus vermut Pomogyból. Őrület! Az Andert birtok a vermut készítéséhez használt gyógynövényeket is saját birtokán, a biodinamikus védjegy, a Demeter előírásai szerint termeszti.
Milyen? Zweigeltből készült. Rubinpiros (de létezik fehér és rozé verzióban is), aromatikája visszafogott, de gyümölcsös-cseresznyés tónusú, a műfajtól elvárható kellemes kesernyésséggel, keserű csokis ízekkel. Az ellen, hogy tűző napon, a medence szélén igyuk, csak a 16%-os alkoholtartalom szól. Az esti grillparty előtt viszont egy darab jéggel szuper aperitif (pont így kínálják pl. a két Michelin-csillag kategóriás burgenlandi Gut Purbach étteremben).
Mennyiért? 25 EUR
Nyitókép: Orbital Strangers