Több mint 7 milliárd forintot helyezett ki startupokba idén az állami hátterű Hiventures, most először külföldön bejegyzett társaságba is fektettek pénzt.
Az állami tőkealap-kezelőtől idén eddig 107 vállalkozás kapott 7,26 milliárd forintnyi befektetést, ez 53 inkubációs, 10 magvető és 6 növekedési életszakaszban lévő vállalkozás tőkeinjekciójára volt elegendő. Ez azt is jelenti, hogy felpörgették a kifizetéseket, hiszen tavaly egész évben helyeztek ki 10,2 milliárd forintot, akkor összesen 131 vállalkozás jutott tőkeinjekcióhoz.
Az aktivitás érthető, a Hiventures egyik kifejezett célja, hogy olyan szereplőket is bevonjon a startup ökoszisztémába, akik eddig nem voltak részesei ennek a világnak, éppen ezért 10 milliárd forintot csak az inkubációs programjukra elköltenek – itt egyébként 9 százalékos részedésért cserébe 9 milliós tőkeinjekciót adnak az ígéretes ötlettel előálló csapatoknak (később ez kiegészíthető egy 30 milliós befektetéssel is). Az alapkezelő által közölt adatokból is az látszik, ebben a szegmensben voltak az első félévben a legaktívabbak.
Az alapkezelő vezetői nyáron adtak nagy interjút a Forbes.hu-nak, akkor azt mondták, arra számítanak, az idei évben már sikerül valamelyik portfóliótársaságukba nemzetközi befektetőt is bevonni.
Nem látunk elkényelmesedést és nem érzünk politikai nyomást – Hiventures-interjú
Fontos mérföldkő
A még a standon lévő októberi Forbesban nagy összeállítást közöltünk az “új Rubik kockáról”, a magyarok által kitalált és globális szinten is igen népszerű szabadulószobákról. A Paniq csapata akkor beszélt róla először, hogy egy 245 milliós befektetésről írtak alá szerződést a Hiventuresszel. A magyar gyökerű vállalkozás formailag két gazdasági társaságból áll, az egyik Amerikában került bejegyzésre. A Hiventures a Paniq Franchising Inc.-be fektet be, ez azért is különleges, mert az állami alapkezelő most először szállt be külföldön bejegyzett társaságba.
A cél a nemzetközi terjeszkedés, méghozzá szabadulószoba-komplexumokkal, úgynevezett MEGA-kkal. Az első ilyet Budapesten nyitották,
ez hat különálló egységből áll, még VR-szobája is van.
A Hiventure-től kapott összeget a hazai gyártókapacitás megerősítésére szánják, illetve a terjeszkedésen gyorsítanának vele, promóciós videókat és megvásárolható merch-cuccokat terveznek. Jelenleg öt helyen épül szobakomplexum, idén még további négy szerződést kötne meg a cég.
Később Las Vegasban, Orlandóban és Los Angelesben nyitnának MEGA-t, igaz, PanIQ-szoba már Hollywoodban és San Franciscóban is van.
A vállalkozás 2019-re 4 millió dolláros forgalommal számol, a franchise-bevételeken felül. További 5-10 millió dolláros második körös tőkebevonást szeretnének elkönyvelni, ha ez összejön, egész Amerikát elöntik a szabadulószobák.
Gabossy Ákos és Ureczky Balázs alapítókkal az októberi Forbes magazinban is beszélgettünk (a sajtótájékoztatót Gabossy Ákos és Horváth Patrik tartotta), az újságban részletesen írunk a szabadulószobák piaci helyzetéről, terjeszkedéséről és a mögöttük álló vállalkozásokról.
A világ új ura, a drogériabáró és Polgár Judit
Borítókép: Katona Bence és Kisgergely Kornél, a Hiventures vezetői és arcai. Fotók: Egyed Péter