Hétfőn bizonyossá vált, hogy a techóriás Microsoft megvásárolja a nyílt forrású közösségi kódtárhelyet, a több millió felhasználóval bíró GitHubot. A tranzakció nagysága 7,5 milliárd dollárra rúg, a cég saját részvényekben fizet.
A GitHub dióhéjban
A GitHub napjaink legnépszerűbb internetes kódkönyvtára, felhasználói között a legnagyobbak, így a Google vagy az Amazon is ott van. A projektkezelő rendszer mindent megad, ami egy nyílt forrású rendszer publikálásához és karbantartásához kell. A Facebookhoz hasonlóan
itt is regisztráció szükséges, a felületen pedig feliratkozhatunk bizonyos projektek követésére, így képben leszünk azok változásaival.
Tavaly márciusban már 26 millióan regisztráltak a platformra, ahol a profilok gyakorlatilag a fejlesztők önéletrajzaival érnek fel.
Minden ugyanúgy marad
Míg a korábbi Microsoft-vezér, Steve Ballmer egyenesen ódzkodott a nyílt forráskódú projektektől, a mostani vezérigazgató, Satya Nadella kimondottan támogatja ezeket. Bár a Microsoftnak korábban volt egy hasonló szolgáltatása, a Codeplex, a cég ezt tavaly leállította és egyre több forráskódot vitt át az akkor még riválisnak számító GitHubhoz. Nadella irányítása alatt ez volt a második legnagyobb felvásárlás, két éve a LinkedInre csaptak le 26,2 milliárd dollárért. Az a “bekebelezés” megmutatta, hogy a Microsoft képes úgy átvenni egy szolgáltatást, hogy a tulajdonosváltás ne ijessze el a korábbi felhasználókat, és ez valószínűleg a GitHubnál is így lesz.
Ezt erősíti az is, hogy a GitHub független szervezeti egységként, leányvállalatként működik majd tovább.
A cég azt is hangsúlyozza, hogy a GitHubon minden marad a régiben, nem szűkülnek a szolgáltatások és a lehetőségek, és továbbra is lehetőség lesz arra, hogy a fejlesztők tetszőleges programnyelvet, operációs rendszert és felhőt használjanak.
A GitHub CEO-ja Nat Friedman, a Xamarin egykori alapítója lesz, aki a nyílt forráskódú rendszerek feketeöves mestere.
fotó: Fabian Irsara // Unsplash