Jelentősen csökken az állami finanszírozású helyek száma az egyetemeken. Frissítve.
Mi történt? Több ezerrel csökken 2025 szeptemberétől az állami finanszírozású helyek száma a magyar egyetemeken – írja az Akadémiai Dolgozók Fóruma (ADF) által közzétett adatok alapján a 24.hu.
Lényegében az összes olyan egyetem, amelynek végzősei a magyar tudomány és a magyar tudományos intézmények sikereihez, az ország és a lakosság gyarapodásához vagy a technikai innovációhoz járulhatnának hozzá, hallgatói létszámcsökkenést szenved el 2025-től.
Mit mond az ADF? A szervezet szerint az egyetemi férőhelycsökkentés demográfiai trendeknél lényegesen nagyobb, az pedig csak súlyosbítja a helyzetet, hogy Magyarországon a 25–34 éves korosztályban a diplomások száma már most is a második legalacsonyabb az egész EU-ban.
Hol a legdurvább a csökkenés? A Budapesti Corvinus Egyetemen tavaly még 1700 állami férőhely volt, addig idén már csak 878 lesz (48 százalékos eltérés), az Eötvös Loránd Tudományegyetemen 10 320-ról 8758-ra (19 százalék), a Budapesti Gazdasági Egyetemen pedig 4892-ről 4202-re csökken (14 százalék) – írja az ADF.
A Corvinus kiegészítésként közölte, a 2020-as modellváltás óta már nem állami finanszírozásban kínál térítésmentes helyeket az újonnan felvett diákjainak. A térítésmentes tanulási lehetőséget az állami ösztöndíj helyett az egyetemet fenntartó Maecenas Universitatis Corvini Alapítvány biztosított Corvinus Ösztöndíj útján kínálja hallgatóinak.
Hozzátették, hogy legutóbb is összesen 1871 hallgatót vett fel a 2024/25-ös tanévre a központi felvételi eljárásban, és a magyar oktatási rendszerből a nappali alapszakra felvett hallgatók mintegy 75 százaléka, a nappali mesterképzésre felvett hallgatóknak pedig szinte 100 százaléka tanulhatott térítésmentesen az alapítvány ösztöndíjprogramjának köszönhetően. A Corvinus a 2025/26-os tanévre is várhatóan legalább a tavalyi létszámban tervez térítésmentes tanulási lehetőséget kínálni a diákjainak
Van, ahol nőni fog a szám? A felsorolásban csak két olyan intézmény van, ahol növekedni fog az állami finanszírozású helyek száma, a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen 11 százalékkal és a Semmelweis Egyetemen 3 százalékkal.