Budapestet és az egész országot lepipálta Felcsút az egy főre jutó tőkejövedelem terén.
Mi történt? Kijött a GKI Gazdaságkutató Zrt. elemzése a 2023-as tőkejövedelmekről. Ez alapján Felcsúton képződött az egy lakosra jutó legtöbb tőkejövedelem, ami fejenként 16,5 millió forintot jelent.
Mi az a tőkejövedelem? A tőkejövedelem olyan profit, ami pénzügyi eszközök (pl. részvények, kötvények) eladásával keletkezik. Nagyon egyszerűen összefoglalva tehát az olcsón vett és drágán eladott részvény vételi és eladási ára közötti különbség a tőkejövedelem.
Számok. A NAV adatai szerint 2023-ban a tőkejövedelemmel rendelkezők száma 375 ezerről 356 ezerre, mintegy 5 százalékkal csökkent – írja a HVG.hu.
A GKI elemzése szerint a Magyarországon bevallott nettó tőkejövedelem 2023-ban 2650 milliárd forint volt, ami jelentős, 13%-os növekedés a megelőző évhez képest, ugyanakkor ha az összeget korrigáljuk a 17,5%-os inflációval, akkor azt látjuk, hogy a reálérték csökkent. Az egy tőkésre jutó átlagos nettó tőkejövedelem így kb. 7,4 millió forint volt, míg egy lakosra vetítve ez az arány 267 ezer forintot jelent. Ne feledjük, Felcsúton az egy lakosra jutó tőkejövedelem 16,5 millió forint volt, míg a fővárosban ugyanez az érték 10,8 illió forint.
Akik nagyot mentek és akik nem. Jól szerepelt a városok között Vaskeresztes (11 millió forint) és Mezőnagymihály (8,3 millió forint) követ. Az országban 135 település található, ahol egyetlen forint tőkejövedelem sem képződött.
A tőkések aránya a népességen belül szintúgy Budapesten volt a legmagasabb 5,3%-kal, amit a megyei jogú városok (4,1%), városok (3,3%), majd községek (2,4%) követtek. A teljes nettó tőkejövedelem 35%-a Budapesten összpontosul, pedig csak az összes tőkejövedelemmel rendelkezők 25%-a él a fővárosban. A megyeszékhelyek és megyei jogú települések a tőkések és a tőkejövedelem arányában is 22%-kal rendelkeznek. A városok részaránya a tőkések számában 31%, míg a tőkejövedelemben csak 25%. – derül ki a GKI elemzéséből.