A csok plusz igénylők többsége csak egy gyermeket vállal.
Mi történt? A csok plusz-igénylők 58 százaléka mindösszesen egy gyermeket vállal, 26 százalékuk két gyereket tervez. Idén március 31-ig azok is igényelhették a csok plusz-t, ahol a gyermek már megszületett, ők adják az igénylők körülbelül 15 százalékát. És mindössze egy százalék körül alakul azoknak az aránya akik három gyereket vállalnak – mondta el az ingatlanpiac helyzetéről tartott sajtótájékoztatón Kasziba Erika, az OTP Bank lakáshitelek üzletfejlesztésért felelős szakmai vezetője a hvg.hu tudósítása szerint.
Miért fontos ez? A kormány deklarált célja a lakástámogatások gyerekvállaláshoz kötésével a gyermekvállalás ösztönzése. A banknál tapasztalt vállalások alapján a csok plusz ehhez a célhoz nem igazán járul hozzá – szem előtt tartva, hogy az egy vagy két (új) gyereket vállalók között biztosan akadnak olyanok, akiknek van már gyerekük. A népességszám szinten tartásához 2,1-es termékenységi rátát kellene elérni és fenntartani (a teljes termékenységi arányszám azt mutatja, hogy egy nő átlagosan hány gyereket szül élete során). A termékenységi ráta a KSH augusztusi adatai szerint jelenleg 1,37.
Mi következik ebből? A lakáspiac fellendülésével párhuzamosan a hitelezés is pörög, a Magyar Nemzeti Bank adatai szerint a lakáshitel-szerződések összege a tavalyi 600 milliárd forintról 2024 végére több mint duplájára nőhet. 2023-ban az átlagos hitelösszeg 11 millió forint volt, 2024-ben 17 millió forintra nőtt. Mind a teljes hitelkihelyezés, mind az átlagos hitelösszeg emelkedése mögött sejthető egyik tényező, hogy a régi, támogatást is tartalmazó csok-ot a csak támogatott hitelt kínáló csok plusz váltotta fel. Az ingatlanpiac mindenesetre felpörgött, a lakáshitelezés idén valószínűleg a tavalyi kibocsátás legalább duplája lesz.