Végső megoldásként csoportos perrel próbál felelőst találni a sárlavina miatt otthonát elhagyni kényszerült 48 recski lakos.
Mi történt? A bánya nem fizet, csoportos perindításra készülnek a recski sárlavinák károsultjai, írta meg az Átlátszó.
A bánya nem ismerte el a felelősségét a tavalyi sárlavinák miatt, nem fizet a károsultaknak, és a beígért kormányzati segítségből sem lett semmi. A rendőrség még mindig nyomoz, a károsultak csoportos perindításra készülnek egy ügyvédi iroda bevonásával a történtek miatt.
Kontextus. Furcsa körülmények között nyitottak meg egy bányát a Heves vármegyei településen. Nagy Sándor polgármester még 2020-ban, a koronavírus veszélyhelyzet alatt egy személyben döntött arról, hogy egy vállalkozó tulajdonában álló területeket bányaterületté nyilvánít. A Heves Megyei Kormányhivatal pedig 2021 decemberében öt évre adta meg a környezetvédelmi engedélyt az Andezit-Bau Bányászati Kft-nek, kitermelésre.
A bányanyitás módja is nagy felháborodást keltett, ez pedig exponenciálisan nőtt, amikor özönvízszerű eső érkezett 2023 júniusában két alkalommal is, amelyeknek következményeként sárlavina ömlött a falu szélén álló házakra, vastag iszappal borítva be ezeket.
48 embernek kellett kiköltöznie a Hunyadi utcából, sokakat ideiglenes szállásokon helyeztek el.
A Per. „Ügyfeleinknek is elfogyott a türelme, a büntetőeljárás eredményét kíváncsian várjuk, de csoportos perek, polgári perek fognak indulni. Nem tartható álláspont, hogy a bánya kárt nem okozott, mert a rendelkezésre álló adatok és szakértői vélemények szerint sajnos úgy tűnik, hogy okozott.” – írta meg a lapnak károsultakat képviselő ügyvédi iroda.
Az iroda szerint az is sokatmondó, hogy a bírsággal zárult, a bányakapitányság megállapításait tartalmazó közigazgatási eljárást és határozatot a bánya nem támadta meg.
Magyar György ügyvéd elmondta, hogy ügyvédi irodája korábban egyetlen károsult esetében ún. próbaper koncepciójában gondolkodott, amely eredményei alapján indítottak volna újabb eljárásokat a többi károsult esetében is. Azonban az érintett károsultak élethelyzete a sárömlést követően, érdemi és hatékony segítség hiányában változatlan, életkörülményeik súlyosan hátrányosak és tarthatatlanok.
„Emiatt a károsultak elkeseredettek és mélységesen felháborodtak, így a próbapernek már nincs realitása, érzékelve a bánya makacs tagadását és ellenállását, valamint ezzel egyidejűleg a központi kormányzat kihátrálását is bármilyen rendezési kísérletből. Ügyfeleink érdekeinek érvényesítése tehát csoportos perindítást indokol.”
A Heves Vármegyei Rendőr-főkapitányság megerősítette, hogy folyamatban van az ügy, de pont ezért bővebb felvilágosítással nem szolgáltak.