Nincs megállás, tovább emelkedtek a termelői árak a magyar iparban.
Mi történt? Az előző hónaphoz viszonyítva 1,3, az egy évvel korábbihoz képest pedig 3 százalékos volt a drágulás augusztusban, jelentette hétfőn a Központi Statisztikai Hivatal. Az adatok alapján a belföldi értékesítés és az exportértékesítés árai egyaránt emelkedtek.
Részletesebben. A KSH szerint a belföldi értékesítés árai éves összevetésben 1,2, az exportértékesítésé 4,0 százalékkal nőttek. Az előző hónaphoz viszonyítva a belföldi értékesítési árak 0,2, az exportértékesítési árak 1,8 százalékkal emelkedtek.
2024 augusztusban a 2023. augusztusihoz képest:
- A belföldi értékesítés árai átlagosan 1,2 százalékkal emelkedtek, ezen belül a 60,0 százalékos súlyt képviselő feldolgozóiparé 2,7 százalékkal magasabbak, a 38,6 százalék súlyú energiaiparé (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) 2,2 százalékkal alacsonyabbak voltak. Az élelmiszeripar értékesítési árai 0,6 százalékkal mérséklődtek.
- Az ágazatok rendeltetés szerinti csoportjai közül belföldön az energia- és továbbfelhasználásra termelő ágazatokban együttesen 0,5, a beruházási javakat gyártókban 4,8, a fogyasztási cikkeket gyártókban 1,2 százalékkal emelkedtek az árak.
Előzmények. Az áremelkedés júliusban kezdődött, januártól júliusig még mérséklődést mért a KSH, de a hetedik hónapban már éves összevetésben összegezve 2,5 százalékos volt a drágulás, és a belföldi árak júniushoz képest is 2 százalékkal nőttek.
Az előző hónapban havi alapon az exportárak még nem változtak, így összességében a havi drágulás akkor 0,7 százalékos volt.