Negyvennégy ellenzéki és hetvenöt fideszes politikus összesen 126 millió forint közpénzt költött benzinre 2024. július végéig.
Mi történik? Összesen 126 millió forint közpénzt költöttek üzemanyagra a magyar országgyűlési képviselők idén július végéig. 2023-ban az egész évben 228 millió forint ment el ilyen célra, és a közpénzes benzinkártyát a kormánypárti képviselők maxolják ki a leginkább.
Mennyit autóznak el? A parlamenti képviselők tankolásaira vonatkozó adatokat 2024. július végéig kérte ki a Népszava. A lapnak megküldött számokból kiderül, hogy idén eddig 119 országgyűlési képviselő használta az üzemanyagkártyáját. Ebből 44 ellenzéki volt, 75 pedig kormánypárti.
2024-ben eddig az összes tankolási költségből az ellenzéki képviselők 37,2 millió forintért felelősek, a fideszes és KDNP-s politikusok pedig 89,1 millióért tankoltak.
Kik a dobogósok? Idén eddig a fideszes Hörcsik Richárd, Borsod-Abaúj-Zemplén megye 5. számú választókerületének országgyűlési képviselője tankolt a legtöbbet: több mint 2,7 millió forintot költött üzemanyagra. Fontos azonban megjegyezni, hogy a politikus az egyik legtávolabbi megyéből ingázik Budapestre. A második a szintén fideszes Bánki Erik, aki közel 2,4 millió forintot költött üzemanyagra. A politikus idén 7 hónap alatt többet költött a benzinkutakon, mint tavaly egész évben, akkor ugyanis 2,3 milliót hagyott ott a 12 hónap alatt. A bronzérmet is a fideszes Kósa Lajos nyerte el, aki a debreceni székhelyű Hajdú-Bihar 1. számú választókerületének országgyűlési képviselőjeként 1,9 milliót költött üzemanyagra.
Mit érdemes tudni még? A képviselők alapfizetése a bruttó átlagbér háromszorosa. Ez 2023-ban 571 ezer forint volt, így a politikusok fizetése 2024 márciusától bruttó 166 ezerrel nőtt, így végül 1,71 milliót kapnak. Ezen felül a különböző bizottsági pozíciók után is jár tiszteletdíj, amivel akár már 2 millió körül is kereshetnek, ha pedig valaki frakcióvezető, az már 3,4 milliós fizetést is jelenthet. Ezeken az összegeken túl jogosultak egyéb juttatásokra is – lakhatás, irodabérlés, alkalmazottak utáni bér, mobiltelefon használat –, de a benzinköltségüket is elszámolhatják.