Nagyjából az önkormányzati és EP-választás idejéig masszívan csökkentek, utána azonban felfelé indultak meg a hazai nagykereskedelmi üzemanyagárak. De miért? Felülről rángatták a benzin- és dízelárakat?
Mi történt? Az elmúlt hetekben rendületlenül drágul az üzemanyag: egymás után nyolcszor jelentették be, hogy emelkednek a nagykereskedelmi átlagárak, miközben árcsökkenés nem fordult elő – írja a 24.hu.
Június 14. és 27. között a benzin átlagára bruttó 20, a gázolajé pedig 33 forinttal növekedett. Ezzel a magyar autósok jelenleg a 95-ös benzinért 610 forintot, a dízelért 629 forintot fizetnek literenként.
Ezt megelőzően hónapokon át estek az árak, a mélypont két nappal az európai parlamenti és önkormányzati választás előtt érkezett el, ám a választás után kikopott az üzemanyagár a kormányzati kommunikációból is, és emelkedni kezdtek az árak.
Kézivezérlés történt? Szó nincs arról, hogy júniusban „kézivezérléssel” korrigálták volna felfelé az árakat – fejtette ki Egri Gábor, a Független Benzinkutak Szövetségének (FBSZ) elnöke. Szerinte a június közepét megelőző árcsökkenés és a mostani áremelések egyaránt a nemzetközi piaci helyzetnek köszönhetők.
Grád Ottó, a Magyar Ásványolaj Szövetség (MÁSZ) főtitkára szerint is teljes mértékben a kőolaj- és kőolajtermék-jegyzésárakkal, illetve a forint/dollár árfolyamváltozással magyarázhatók a változások. A véletlen művének nevezte az éles trendváltást.