Az exit után keresnek fel adótanácsadót, nem írnak végrendeletet, a pénzügyi portfoliójukat nem súlyozzák. Arról a mélyebb tudásról pedig, hogy az ő idejük már lejárt, nem is akarnak hallani. A Blochamps Capital, az Apelso és az MBH Private Banking új kiadványa, a Családi Vagyontervezési Brosúra a leggazdagabbakon (is) segítene, hogy a fentieknél kevésbé egyértelmű banánhéjakon se csússzanak el.
A kiadványról és a vagyonos magyar családok helyzetéről a szerzőkkel,
- Karagich Istvánnal (Blochamps Capital Kft., ügyvezető igazgató és szakmai vezető, borítóképünkön),
- Illés Istvánnal (Apelso Trust Management, partner, igazgatósági tag),
- és Pleschinger Gyula Márkkal (MBH Bank Private Banking, igazgató) beszélgettünk a kiadvány bemutatásának apropóján.
Téma lett az öröklés
A piacgazdaság magyarországi megjelenése évtizedről évtizedre új problémákat hoz felszínre, ez a 35 éves táv az első generáció kiöregedéséről és a családi vagyonok átrendeződéséről is szól.
A legtöbbünknek az öröklési viták és a családi vagyon tervezése egy végrendeletben kimerül, azonban annak a 4000 családnak, akiknek az ingatlanjukon felül 400 millió forintot meghaladó pénzügyi megtakarítása van, már nincs ennyire egyszerű a dolga: cégek, értékpapírok és befektetési célú ingatlanok hálójában kell tervezniük akár 20-30-50 évre előre.
Az elmúlt 5 évben alakult meg a legtöbb családi és professzionális vagyonkezelő vezetésével működő vagyonkezelési struktúra.
„A többség azonban pusztán a bizalmi vagyonkezelési és/vagy alapítványi jogi keretrendszer megteremtéséig jutott el” – szemlézi a magyar piacot Illés István.
Az utódlás kérdése a családi vállalkozások számára kulcsfontosságú, de jelentős kihívást jelent. Hogyan vonjuk be a fiatalságot a családi vállalkozásunkba egy olyan korban, amikor bármit megtehetnek és bárkivé válhatnak?
A középső generáció kimarad
A legtöbbször nincs is szükségük a pénzre, bár a szüleik szerint meg sem érdemlik a felhalmozott vagyont.
A sikeres szülőkkel rendelkező ötvenes korosztály többször kimarad, mert egy demokratikusabb, kevésbé kockázatvállaló attitűdöt képviselnek, ami az első generációs sikerembereknek nem imponál. Ha mégis közel tudnak kerülni a tűzhöz, jellemzően szakértők bevonásával dolgoznak, így végül a legtöbbször jól döntenek.
A privátbanki szolgáltatók természetesen mind a második generációs, mind a harmadik generációs öröklésre nyújtanak megoldásokat, az alapvető trendeken azonban változtatni nem tudnak:
- vannak, akik 80 évesen is ragaszkodnak a kontrollhoz,
- vannak, akik „homokozó” projekteket hoznak létre az idősebb vagy fiatalabb családtagok számára,
- de vannak olyanok is, akik higgadtan, a családtagok érdemei és szükségletei szerint osztják fel vagyont és annak hozamait.
Bármi is legyen a történet vége, az adminisztrációs teher óriási.
„A Family Office gyakran nem, vagy csak rendkívüli erőfeszítések mellett oldható meg házon belül. A legrátermettebb család sem képes komoly felkészülés és tervezés nélkül megalkotni a gyakran generációkon átívelő időtávon is sikeres családi vagyonkezelés receptjét.
A sikeres családi vagyonkezelés nem csak gazdasági, de jogi, adóügyi és pszichológiai kihívás is.
– vallja az Apelso Wealth Management cégtársa.
„Az elmúlt évek során a privátbanki szakma, a pénzügyi portfóliómenedzsment és a bizalmi vagyonkezelők ráálltak rá egy olyan fejlődési pályára, melynek eredményei 2023 végére több mint indokolttá tették egy formálisan összehangolt szolgáltatási struktúra kialakítását.
Hisszük, hogy a holisztikus Wealth Management koncepció a családok vagyontervezési igényeit a piaci szereplők kooperációján keresztül minden korábbinál izgalmasabb szolgáltatások formájában tudja majd kiszolgálni” – mondta Pleschinger Gyula Márk, az MBH Bank igazgatója.
A kiadványról
Ez a 4000 család nem egy befogadhatatlanul nagy közösség, így az üzenet jó eséllyel eljut majd minden érintetthez, bár a főbb tanulságok nemcsak rájuk érvényesek:
- ne az utolsó utáni pillanatban tervezd meg a családod jövőjét,
- legyél tudatos, mérlegeld a kockázatokat, ne félj a komplex pénzügyi megoldásoktól.
„A kiadvány célja, hogy átfogó képet adjon a vállalkozások kihívásairól, a legfontosabb stratégiai tervezési feladatokról, valamint arról, milyen megoldásokkal reagálnak a trendekre a családi vállalkozásokat kiszolgáló szakemberek.
2010 óta a privátbankárok által kezelt vagyon Magyarországon 2349 milliárdról több mint háromszorosára, 8500 milliárd forint fölé nőtt 2024-re,
ám a befektetési eszközök egymáshoz viszonyított aránya, a portfóliók komplexitása közel sem változott annyit, mint ilyen mértékű vagyoni gyarapodás mellett elvárható volna.
– emelte ki Karagich István.
Az időben megkezdett felkészülés, a generációs bizalmi kapcsolat és a sikeres utódlás menedzselése elengedhetetlen az üzleti folyamatok zavartalan folytatása érdekében.
Ha az életművünkként is tekintünk a cégre, fontos jókor és jól kiszállni, hogy gördülékenyen folytatódjon az általunk megkezdett sikersztori.
A brosúra a Blochamps Capital irodájában érhető el.