Nem költ eleget az oktatásra a kormány, a nemzetközi összehasonlításban siralmas a helyzet. A keleti országoktól is leszakadunk.
Mi történt? A Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpont (KRTK KTI) tavaszi, oktatással foglalkozó kiadványa felrajzolta a magyar iskolák helyzetét, többek között azt, nemzetközi összehasonlításban mennyire keveset költünk rá.
Hogyan számoltak? Az egy diákra jutó kiadásokat az egy főre jutó GDP százalékára számolták át. Ez a fajta összevetés tehát lehetővé teszi, hogy a gazdag országok költési struktúrája okozta torzításokat elkerülje, sőt, nagyjából a magasabb tanárbérek jelentette plusz költséget is kiszűri a kapott mutató – írja a Telex.
A végeredmény így pusztán annyit tükröz, melyik ország mennyire helyezi magas polcra az adott rendszert a saját mozgásterén belül maradva.
Mennyit fordítunk rá? A kiadványa szerint az általános iskolai felső tagozat és a középfokú iskolák kiadásai Magyarországon 2014 után lényegében változatlanok.
2020-ban a kelet-közép-európai országok közül a harmadik legalacsonyabb volt a magyarországi érték, csak Észtországban és Litvániában láthatunk alacsonyabbakat.
A 2014 és 2020 között ugyan volt némi ok a bizakodásra, ugyanis elhagytuk végre az utolsó helyet, a közoktatási ráfordítások aránya a korábbi 2,5-2,6-ról a GDP 2,8-2,9 százalékára emelkedett (a 2016-os év adata egyszeri, kiugró értéknek tűnik).
Hol vagyunk az átlaghoz képest? Néhány volt szocialista ország elkezdett látványos közelíteni a nyugat-európai átlaghoz, míg a blokk egy másik csoportja lemaradt, Magyarország pedig az utóbbiba tartozik.
Lengyelországban, Szlovéniában, Csehországban, Szlovákiában és Észtországban az iskolai kiadások GDP-n belüli aránya nem sokkal marad el a nyugat-európai átlagtól. Eközben Lettországban, Magyarországon és Litvániában a ráfordítások szintje jóval alacsonyabb, és ha Litvániában folytatódik az ábrán látható emelkedő trend, már nem sokáig előzzük őket sem.
Mindez uniós összehasonlításban 2020-ben hátulról a negyedik helyre volt elég, az átlagtól messze elmaradva.