Előzetes együttműködési megállapodást írt alá múlt héten a kínai Huawei-jel a Jászai Gellérthez köthető 4iG csoport. Most az is kiderült, milyen területeken dolgoznak majd együtt a kínaiakkal.
Mi történt? Interjút adott a Világgazdaság online-nak Fekete Péter, a 4iG vezérigazgatója. Beszélt a Huawei-együttműködésről, és arról is, hogy mit terveznek az űriparban és a távközlési szektorban, és mit hozhat a hazai fejlesztésű 5,5G-technológia.
Kontextus. A 4ig múlt héten írt alá egy előzetes megállapodást a Huawei-jel. Fekete Péter ennek kapcsán kifejtette: az együttműködéstől részben azt várják, hogy új piacokra léphessenek a privát felhőalapú virtuális szolgáltatások területén itthon, és később a régióban. „Már tavaly is Kína volt Magyarország legfontosabb EU-n kívüli kereskedelmi partnere, és ma már 380 kínai vállalat működik hazánkban. A CATL például nálunk hozta létre második európai akkumulátorgyárát, a BYD pedig szintén hazánkat választotta első európai autógyárának helyszínéül.”
Mi következik ebből? A Huaweijel kötött megállapodás keretében így az idetelepült nagyvállalatoknak nyújtanának adatközponti, illetve ehhez kapcsolódó informatikai szolgáltatásokat. „Mindezt olyan platformon és technológiai partnerrel, amelyet adott esetben már jól ismernek, és amelyben megbíznak ezek a vállalatok.”Emellett a mesterségesintelligencia-kutatásban, illetve az ezzel a területtel kapcsolatos szolgáltatások, alkalmazások fejlesztésében is együttműködnének a Huawei-jel.
Miért fontos ez? A NER-közeli kisgömböc. 4iG nem mindig volt része a kezdetektől fogva fontos szerepet játszottak az állami megrendelések a felemelkedésében. Az elmúlt négy évben ugyanakkor őrült ütemben vásárol fel vállalatokat, egyik koronaékszerük a Vodafone-deal lett. Nem csak a hazai távközlési piacot nézte ki magának a csoport., a Balkánon is aktív terjeszkedésbe kezdtek.