A román gazdaság gyorsabban nő, mint a magyar: a románok többet keresnek és többet is fogyasztanak.
Mi történik? Az elmúlt időszakban a román gazdaság gyorsabban növekedett, és a románok többet fogyasztottak, mint a magyarok. Az Eurostat adatai szerint az utóbbi években folyamatosan csökkent a két ország közötti bérszakadék, annyira, hogy Romániában tavaly már magasabbak voltak a fizetések, mint Magyarországon, írja a Portfolio. A lap szerint a románok az árszinttel korrigált bérekben is előztek tavaly. Vagyis a románok – immár minden mutatószám alapján – többet tudnak vásárolni, mint a magyarok.
Hogy lehet ez? A bérek és fogyasztás összefüggésének vizsgálatakor kiderült, hogy Magyarország mélyen a trendvonal alatt helyezkedik el, míg Románia kissé felette van. Magyarország gazdaságpolitikája inkább a beruházásokra helyezi a hangsúlyt, míg más országok inkább a hozzáadott érték teremtésére összpontosítanak. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) jelentése szerint „az egyensúlyi és versenyképességi hiányosságok következtében a magyar gazdaság érzékenyebb volt a külső hatásokra, mint a régió más országai”, így nem meglepetés, hogy az elmúlt években a régiós országokhoz képest összességében a relatív fejlettségünk és a relatív termelékenységünk is kedvezőtlenebbé vált.
Magyarország jobban teljesít? Már írtunk arról, hogy a magyar GDP az Eurostat gyorsbecslése alapján 76 százaléka volt az EU-átlagnak vásárlóerőben, ami a hatodik (holtversennyel számolva az ötödik) helyre elegendő, hátulról nézve. Románia már előttünk áll a rangsorban és a horvátok is felzárkóztak mellénk. Így az egész EU-t tekintve már csak a szlovákok, a lettek, a görögök és a bolgárok vannak tőlünk lemaradva.