Példátlan szivárgás Amerikában: új részleteket tudhattunk meg a TikTok eredetéről – és annak mindent elsöprő algoritmusáról.
Mi történt? A héten Pennsylvania államban véletlenül nyilvánosságra hoztak a TikTok anyavállalatával, a ByteDance-szel kapcsolatos több ezer oldalnyi bírósági dokumentumot, amiből sok mindent megtudhattunk a közösségi médiaóriás eredetéről – írta meg csütörtökön a The New York Times. Az iratokat gyorsan újra lezárták, miután a lap kommentárt kért róluk, de addigra már át is nyálazták a kínai tech óriásról kiderült új infomrációkat.
Kontextus. A lap szerint a dokumentumokból többek közt kiderült, hogy a ByteDance eredete 2012-re nyúlik vissza. A 99Fang vezérigazgatója, Csang Jiming ekkor vázolta fel egy szalvétán az új ötletet, hogy az otthonkereső appjuk helyett inkább életmódtartalmakra fókuszáljanak. Csang az ötletét először két prototípus appal teszteltette, ezeknek Funny Pictures és Pretty Babes volt a nevük, és mindkettő akkora siker volt, hogy végül ezek vezettek a TikTok megszületéséhez annak brutális függőséget okozó, görgetésre kényszerítő algoritmusával.
Hogyan tovább? Az algoritmus működtetéséhez szükséges adatbányászat az elmúlt időkben nemzetbiztonsági aggályokat keltett az Egyesült Államokban, ahol a kongresszus olyan törvényjavaslatokon vitatkozik, ami akár a TikTok egyesültállamokbeli betiltálsához is vezethet – vagy ami arra kényszeríthetik a ByteDance-t, hogy eladják a közösségi médiás plaformot.