A Diplomás Pályakövetési Rendszerből kiderül, melyek a legnépszerűbb szakok a felsőoktatásban, és az is, hogy melyik fizet legjobban a diplomaszerzés után közvetlenül. Annyi biztos: e kettő nem ugyanaz.
Mit mutat a rendszer? A Diplomás Pályakövetési Rendszer (DPR) 2010 óta gyűjt adatokat a frissdiplomások státuszáról és munkaerőpiaci helyzetéről. A legfrissebb adatok szerint jelentősen eltér a legnépszerűbb szakok top tízes listájának sorrendje a jelentkezési számok, illetve a legmagasabb kezdőfizetések tekintetében: legkedveltebb szak csak az ötödik legnagyobb kezdőfizetéssel kecsegtet, a kezdőket legbusásabban javadalmazó munkához kapcsolódó szak viszont csak az utolsó a jelentkezések top tízes listáján – írja a Világgazdaság.
Mik a legnépszerűbb szakok? Az első helyre történő jelentkezések szerint a legkedveltebb a gazdálkodás és menedzsment, amit idén 6801-en jelöltek meg elsőnek. Ilyen diplomával a legutóbbi, 2023-as adatok szerint a várható bruttó kezdőfizetés 488 035 forint – ami viszont nincs feleannyi sem, mint az általános orvosoknál mért 1 060 541 forint. Mégis csupán 2428-an jelölték meg elsőként ezt a képzést, ami a tizedik helyre elég. A második és harmadik legnépszerűbb szak a pszichológia és a jogászképzés, melyek kezdő fizetése 375 675, illetve 399 444 forint.
Melyik toplistás szakok fizetnek jól? A korábban említett orvosképzés az egyetlen, aminek fizetése átlépi a bruttó egymillió forintot. Ezt követi a pályakezdő fizetések sorában a mérnökinformatikus-képzés, amely nyomán 719 587 forint a várható pénz. A frissen végzett gépészmérnökök pedig – ez a 9. legnépszerűbb szak – 572 870 vihetnek haza kezdésként.
Mit mutatnak még a számok? A tavalyi évhez képest erősödött a vidéki egyetemek iránti érdeklődés, és szintén az átlagnál jobban nőtt az érdeklődés az MTMI-képzések, azaz a műszaki, informatika, természettudományi képzési területek szakjai, valamint az agrár, a pedagógusképzés, az orvos- és egészségtudományi területek iránt is.