Szakmai állásfoglalást adott ki négy magyarországi gyógyszerészképző dékánja, közösen tiltakoznak a gyógyszerész nélküli gyógyszertárak ellen. A tervek szerint az új rendszer májusban indul.
Mi történt? Közösen tiltakoznak a gyógyszerész nélküli patikák ellen a gyógyszerésztudományi karok dékánjai, írja a Telex. Mind a négy magyarországi gyógyszerészképző dékánja aláírt egy olyan szakmai állásfoglalást, amiben kiállnak a gyógyszerész gyógyszertári személyes jelenlétének szükségessége mellett. A dékánok közös meggyőződése, hogy „semmilyen gyógyszertár nem működhet gyógyszerész jelenléte nélkül, mert a gyógyszerészek személyes közreműködése alapvető gyógyszer-, illetve betegbiztonsági érdek”. „Az egészségügy és gyógyszerügy két legmeghatározóbb szervezete (Egészségügyi Világszervezet (WHO) és a Nemzetközi Gyógyszerészeti Szövetség (FIP)) által jegyzett nemzetközi irányelv hat alapelve közül az első, hogy a gyógyszerész előzetes időpont-egyeztetés nélkül azonnal elérhető legyen a betegek számára” – írják a nyilatkozatban.
Kontextus. Február elején derült ki, hogy egy új rendelkezés alapján májustól lehetővé válik, hogy egyetlen gyógyszerész se legyen a kis patikákban, elég lesz, ha telefonon adnak tanácsot. A tervezetet nyáron bocsátották vitára, a végleges jogszabály azonban csak februárban jelent meg. Az új rendelkezés alapján a fiókgyógyszertár nyitvatartási idejében néhány kivételtől, például a helyszínen történő gyógyszerkészítéstől eltekintve megengedett, hogy a gyógyszerész személyesen ne legyen jelen. Feltétel, hogy a gyógyszerész „hír- vagy távközlési eszköz” útján legfeljebb 15 percen belül elérhető, és a gyógyszertári feladatokba távkapcsolat útján bevonható legyen, illetve felvilágosítást, irányítást, tájékoztatást adjon. Az ehhez szükséges személyi és technikai feltételek biztosítása a gyógyszertár működtetőjének feladata.