Ódor Lajos a lányának akart jegyzeteket készíteni, végül két évig írt egy 42 fejezetből álló könyvet a világ működéséről. Aztán átvette egy ország vezetését.
Ma reggel jelent meg interjúnk Ódor Lajossal, aki október végén köszönt le a kormányfői posztról Szlovákiában, ahol 20 éve meghatározó gazdasági döntéshozó, gondolkodó. Mindentudók kézikönyve címmel magyarul is megjelent szórakoztató-tudományos könyve. Ennek kapcsán beszélgettünk, most kiemelünk 5 gondolatot az interjúból.
1. Utolérjük-e a gazdag Nyugatot?
Ódor a könyvében egy külön fejezetet szentel a gazdasági növekedésnek. Számunkra a legizgalmasabb, hogy mikor érjük el a fejlett nyugatot. Ódor szerint csak egy bizonyos pontig elegendő másolni a gazdag országokat, onnantól pedig az a kérdés: mire vagyunk képesek mi magunk.
Ha bármilyen mutatót megnézünk, ami arról szól, hogy mennyire vagyunk felkészülve belső forrásokból való növekedésre, akkor a válasz az, hogy nagyon nem. Egyik országban sem. A régió legjobbjai is messze elmaradnak Ausztriától vagy Finnországtól.
2. Van, amit nemcsak osztogatni kell tudni
Ódor szerint a költségvetést rendbe kell tenni, strukturális reformokra szükség van, és a korábbi példák amellett szólnak, hogy időben meglépve ezek hosszú távon nagyon is hasznosak. Ugyanakkor szerint Szlovákiában a reformok helyett a jóléti intézkedések domináltak.
Az elmúlt tíz évben mi is csak arra koncentráltunk, hogyan osszuk el a javakat, nem pedig arra, hogy hogyan termeljük ki azokat.
3. Mije nincs egy miniszterelnöknek?
Közgazdászként számtalan vezető pozíciót betöltött, a csúcs a nemzeti bank alelnöki pozíciója volt a karrierjében. De eddig mindig ott kellett vezérnek lennie, ahol igazán otthon érezhette magát. Egy kormányzati gépezet első emberének lenni viszont nagyon más szerep volt.
Miniszterelnökként sokkal csekélyebb ismeretek fényében kell dönteni rengeteg más témáról, amiben az ember nincs benne. Ez egy érdekes helyzet, sokan nem mernek ilyenkor dönteni. Inkább húzzák-halasztják a dolgokat, hogy majd csak lesz valahogy.
Kormányfőként egyszerűen nincs arra idő, hogy egy-egy témában elmerüljön. Volt, hogy csak 20 perce van arra, hogy döntsön.
4. A dolgok rendes menete
Ódor Lajos egy szakértői kormány vezetője volt, így viszonyleg kevés sansza volt arra, hogy a parlamenten átvigyen törvényjavaslatokat. Noha törvényhozásban nem mindig tudott maga mögé többséget összehozni, kormányzása alatt 35-38 százalékos támogatottsága volt.
Mindez azért fontos, mert Ódor végig úgy tekintett a pozíciójára, amivel a választók fele el kell számolnia. Nagyon transzparensen kommunikált. Az őt követő Fico már többször bedobta, hogy máshogy fogja kezelni, például, a médiát – miközben Magyarországon a miniszterelnök több mint 10 éve nem ad interjút vele kritikus sajtóterméknek.
A dolgok rendes menete, hogyha valaki miniszterelnök, akkor kötelessége mindenkivel találkozni, beszélni. Ez így rendben van. Nincs ebben semmi személyes, ez egyszerűen csak politika.
5. Így küldenek kényszerpályára az álhírek
Az Ódor-kormánynak volt dezinformáció elleni stratégiája és munkacsoportjai is. Proaktívan küzdöttek az álhírek ellen. Hogy a dezinformációs hadviselés mekkora károkat tud okozni egy azzal szemben védtelen országnak, arra Szlovákia jó példa. Az ország külpolitikáját alapvetően határozza meg a lakosság Oroszországgal szembeni szimpátiája. Ódor szerint ez a 2014-ben óta szisztematikusan végrehajtott dezinformáció művelet eredménye. Sem kulturális, sem történelmi alapja nincs a szlovák-orosz „szlávbarátságnak”.
A szakértő kormány előtt egy ügyvezető kabinet működött – gyakorlatilag így volt lehetséges, hogy a 2022-es orosz invázió megindítása után a szlovák kormányok a lakosság ellenében tudták támogatni a megtámadott Ukrajnát. A háború sem sokat változtatott az oroszok megítélésén, és a Fico vezette új kormány már igyekszik is megfelelni ezeknek az elvárásoknak. Ez ugyanakkor egyfajta kényszerpálya, hiszen Szlovákia az EU és a NATO tagja, ezek a szövetségi rendszerek pedig most épp azon dolgoznak, hogy Oroszországot és más hatalmakat elrettentsenek attól, hogy szuverén államokat rohanjanak le.
Ma a védelmi stratégia már nem csak a fegyverekről szól, hanem az álhírek elleni védelemről is.
A teljes interjú itt olvasható:
Kicsoda Ódor Lajos?
Noha, nem kereste a reflektorfényt kifejezetten, a szlovák gazdaságpolitika egyik fontos alakítója, háttérembere volt, az euróbevezetés egyik nagy előre mozdítója. Szakértelme miatt Szlovákiában ismert és elismert volt eddig is. Nevét a szélesebb magyar nyilvánosság akkor ismerte meg, amikor Zuzana Čaputová elnök a szakértői kormány élére kérte fel, májusban lépett hivatalba, amit október végéig töltött be.
Több könyve is megjelent. 2022-ben került a boltokba az a szórakoztató-tudományos kötete, ami most magyarul is megjelenik. Az OpenBooks gondozásában megjelenő Mindentudók kézikönyve – Így lehetsz te is géniusz Szlovákiában váratlanul hatalmas sikert aratott. Ódor eredetileg a lányának akart jegyzeteket írni a világról, de barátai és családja bíztatására végül 42 fejezetre bővítve kiadta azt. Olyan kérdésekre ad választ, mint például, hogy miért előre halad az idő, hogyan kerül az én az agyba, hogyan működik a pénz, hogyan ne váljunk birkává, vagy hogy miért jobbak az élmények a tárgyaknál. Azaz: a fizikától a közgazdaságtanig bezárólag számos tudományágat érintve könnyed és igen szórakoztató stílusban ír arról, hogyan működik a világ és benne az ember.