Egy budapesti iskolában akkora a tanárhiány, hogy az informatika és matematika tagozatos diákok néha csak délre járnak be az iskolába, mert nincs aki megtartsa az óráikat.
Több érintett szülő beszélt az RTL Híradónak arról, hogy az előző tanév óta komoly tanárhiánnyal küzd a budapesti Álmos Vezér Gimnázium és Általános Iskola. A fenntartó Közép-Pesti Tankerületi Központ vezetője egy fórumon azt mondta a szülőknek, hogy a gimnáziumi tagozat fogalma csak az iskola marketingfogása, és a matematikatanár-hiányt is megoldották – azzal, hogy megszüntették az iskolában a csoportbontásokat.
„Az óráknak nem szakszerű a helyettesítése.
A gyerekek sokszor délre mennek vagy délben már otthon vannak. És amiatt nagyon el vagyunk keseredve, hogy az osztály fele informatika szakos, ami most digitális kultúra, de az elmúlt 8 hónapban nem volt informatikatanár”
– mondta az egyik szülő.
Egy másik szülő arra panaszkodott, hogy a státusztörvény miatt távozó matematikatanárokat nem helyettesítik megfelelően. „Két matektanár is felállt. Az őszi szünet után visszamentünk, és a matematikatanárok, akik aláírták a felmondó nyilatkozatot, sajnos már nem tudnak dolgozni. A matematikaóránk nekünk nincs megoldva.” A szülők szerint az informatikát jobb híján sokszor az iskola rendszergazdája tartja, ha tartja egyáltalán.
Tankerület: nincs csoportbontás, mert nincs tanár
Az intézményt fenntartó Közép-Pesti Tankerületi Központ vezetője, Házlinger György azt mondta: a matematikatanárok hiányát úgy oldják meg, hogy nem nagyon lesznek az iskolában csoportbontások.
„Nem is az az irány sajnos, hogy nagy csoportbontások legyenek. Most ettől függetlenül az itteni humánerőforrás alakulása miatt két matektanár éppen elment.” Azt is elmondta, az informatika-tagozat valójában csak egy marketingfogás, ilyen valójában nincs is az iskolában.
A most nyilvánosságra került eset biztosan nem egyedi, mert bár a tanárhiányról már nincsenek hivatalos információk, amióta az Oktatási Hivatal nem gyűjti az adatokat, sok iskolában van fennakadás az oktatásban. Ahogyan arról mi is írtunk, már elsőéves tanárszakos egyetemistákat is beosztanak az iskolák, mert még ez is jobb, mintha a takarító tartana órát. 2024-től pedig könnyebben lehet majd diploma nélkül tanítani.