Százmilliókért szállt ki Orbán Győző egykori cégéből. A Nehéz Kő Kft. azóta nemhogy veszteséges, de a felszámolásra is sor kerülhet.
Az Mfor.hu friss cikkében arról ír, érdekes dolgok történnek Orbán Győző, Orbán Viktor miniszterelnök apjának egykori cégével.
Az alaptörténet:
- 2021 áprilisában Orbán Győző megvált egyik érdekeltségétől, a rendre milliárdos bevételhez jutó Nehéz Kő Kft.-től. Az üzlet során Orbán Győző több százmillió forinthoz jutott.
- A cégbíróságra leadott dokumentumokból az Mfor.hu azt is kiderítette, hogy a cég vételára kereken 750 millió forint volt. Ehhez az akkor még MKB Bank néven futó pénzintézet biztosított hitelt.
- A felvett összeg 600 millió forint volt, amire a bank 840 millió forint értékű zálogjoggal terhelte meg a megvásárolt Nehéz Kő Kft.-ben lévő 100 százalékos tulajdonrészt.
- Orbán Győző azonban az osztalékra is igényt tartott, így
a rendelkezésre álló adatok alapján és az adózási szabályok ismeretében 800 millió forint körüli összeg illethette meg Orbán Győzőt a Nehéz Kő eladása révén.
A vevő a NAKK Nemzetközi Alapanyag és Késztermék Kereskedelmi Zrt. volt. Ezt még 2016-ban alapította Orbán Áron, a miniszterelnök öccse, valamint a család bizalmi emberének tartott Bihari János. Utóbbi ma már egyedüli tulajdonosa a NAKK-nak. A tulajdonosváltás után a Nehéz Kőt Bihari Fuvaroznak Kft.-re nevezte át.
Érezhető Orbán Győző hiánya
A tulajdonosváltás óta a nyilvános beszámolók alapján nagyságrendekkel kisebb számok szerepelnek egyes sorokon a mérlegben. 2021-ben:
- A cég tárgyi eszközei 284-ről 62 millió forintra csökkentek.
- A követelések 224-ről 95,8 millió forintra apadtak, ami mögött elengedés és teljesítés egyaránt állhat.
- A pénzeszközök 190,2 millióról 4,1 millióra apadtak.
Az Mfor megállapítása az, hogy gyaníthatóan Orbán Győző jól bejáratott üzleti kapcsolatainak hiánya látható az értékesítésből befolyt bevételek soron. Hiszen, míg 2020-ban 1,2 milliárd forint folyt be a kasszába, addig 2021-ben már csak 317,8 millió forint, 2022-ben pedig még ennél is kevesebb, 138,2 millió. Noha ezzel párhuzamosan a kiadások is jócskán megcsappantak, a bevételek már nem tudták fedezni a kiadásokat, így egy soha nem látott mértékű veszteség lett az eredmény, -197 millió forint 2021-ben, és 2022-ben sem hozott más végkifejletet a gazdálkodás, -66,4 millióval zárta az évet a Fuvaroznak Kft.
A cég kiegészítő melléklete egyébként azt írja, mivel „az elmúlt években a nyereséges működést nem tudta fenntartani és ez a jövőben sem látszik reálisnak, így a vállalkozás folytatásának elve sérül, a továbbműködéshez biztosított fedezet nem biztosított”. Így akár a felszámolásra is sor kerülhet.