Évi százmilliárd forintos költségnövekedéssel kell számolniuk az élelmiszergyártóknak a hamarosan induló új rendszer, a kiterjesztett gyártói felelősségi díj bevezetése miatt.
A kiterjesztett gyártói felelősség (EPR) új rendszerében az egyes termékek körforgásos hulladékkezelésének költségeiért praktikusan az eddigi termékdíjfizetés helyett a csomagolóanyagban értékesített termékek gyártói, termelői a kiterjesztett gyártói felelősségi díj megfizetésével lesznek felelősek július elsejétől. Rengeteg kérdés tisztázatlan azonban még mindig – írja a vg.hu.
A Felelős Élelmiszergyártók Szövetsége (FÉSZ) felvetett kérdéseire egyelőre nem kapott választ, de a részletszabályokkal kapcsolatban társadalmi egyeztetésre megjelent egy anyag, ami alapján egyes technikai részletekben lehet változás.
Megemelkednek az élelmiszerárak?
Az egyik legfontosabb kérdés az, hogy az EPR-rendszer mekkora többletköltséget okoz, és az megjelenik-e az élelmiszerárakban. A FÉSZ nyilvánosan elérhető díjtételekből fakadó költséggel tud számolni, ezek alapján pedig a teljes általuk lefedett élelmiszeripari ágazatra – amelyben nincsenek benne a szeszes italokat gyártók, így a borászok és a sörgyárak sem – 100 milliárd forintot meghaladó költségnövekedés kalkulálható.
Vörös Attila, a FÉSZ ügyvezető igazgatója szerint minden piaci szereplő választás előtt áll:
vagy benyeli a rá jutó költségnövekményt, vagy megpróbálja áthárítani a vevőire.
Szakértői becslések szerint ugyanakkor, ha minden többletköltség egy az egyben megjelenne az átadási árakban, és ez végigmenne a teljes termékpályán, az körülbelül 3 százalékpontos élelmiszeráremelkedést jelentene.