Az Európai Unió többi tagállamához képest jóval magasabb az élelmiszerek árszintje Magyarországon, de az Eurostat adatai szerint itt az egyik legolcsóbb inni és dohányozni.
Hatalmasak a különbségek a kiskereskedelmi árak tekintetében Európában – írja az Eurostat friss statisztikái alapján a Pénzcentrum. Magyarországon a végső fogyasztásra fordított kiadások az EU-s szint 66,9 százalékát érték el.
De óriási különbségek láthatóak egyes terméktípusok között az árszinteket tekintve. Hazánkban például az élelmiszer az egyik csúcsdráguló, ezzel szemben a dohányáruk és különösen az alkohol ára jóval enyhébb mértékben szállt el.
Az alkohol és dohányáruk legalacsonyabb árszintjét Bulgáriában (az EU-átlag 66 százaléka), Lengyelországban (73 százalék) és Magyarországon (78 százalék) regisztrálták.
Magyarország az alsó harmadban
Az Európai Unió statisztikai hivatala a háztartások végső fogyasztási kiadási alapján állította fel az egyes termékcsoportok árszintjét. Az adatok alapján Magyarországon volt az egyik legolcsóbb inni és dohányozni, élelmiszerárak tekintetében viszont jóval magasabb az árszint a többi tagállamhoz viszonyítva.
A most publikált, 2022-es adatokban az Európai Uniós átlaghoz mérték az egyes országok árszint-indexét.
Magyarországon az árszint tavaly még mindig az alsó harmadban mozgott a kontinens országait tekintve.
A végső fogyasztásra fordított kiadások nálunk az EU-s szint 66,9 százalékát érték el, amivel régiós szinten Ausztriánál (110), Szlovákiánál (91,8) és Szlovéniánál (90,5) is olcsóbb volt itthon az élet.
Szerbia (62,8 százalék), Lengyelország (61,5) és a már említett Románia (57,8) árszint-indexe persze a magyarnál is jóval alacsonyabb.
Az adatok persze így is meglepőnek tűnnek, hiszen tavaly az év jelentős részében hazánkban volt a legmagasabb az infláció.
Az árszint persze csak egy faktor és nem kalkulál például a bérkorrekciókkal, a reálbér alakulásával, tehát az életszínvonal alakulásáról például nem sokat árul el.
A legmagasabb és legalacsonyabb árszintek
A legmagasabb árszintet az Unió tagállamai közül Írországban mérték (az átlag 146 százaléka volt itt az indexérték), amitől nem sokkal maradt el a dániai drágaság sem (145 százalékkal) és Luxemburgban is a tagállamok átlagának 137 százalékán állt a tavalyi évben az árszint.
A legalacsonyabb árszintet eközben keleti szomszédunknál mérték.
Romániában mindössze a tagállami átlag 58 százalékát érték el a végső fogyasztási kiadások. De Bulgáriában is csak 59 és Lengyelországban is csupán 62 százalékon állt az árszint.