Gyorsan kilépett Magyarország a Nemzetközi Beruházási Bankból, de valami nem változott: a kémbank előjogai és mentességei.
Sok kérdés marad nyitott a kémbank ügyében. Bár az amerikai szankciók hatására Magyarország kiszállt a Nemzetközi Beruházási Bankból, még mindig hatályban van az orosz banknak és alkalmazottainak szinte korlátlan előjogokat és mentességeket biztosító törvény.
A Duna-parton álló székház és a több tízmilliárd forint magyar tőke sorsa sem tisztázott – írja részletes anyagában a hvg.hu.
Az amerikai szankciók bejelentése után rövid ideig úgy tűnt, a magyar kormányon múlik, van-e jövője az EU-ban a szankciók alá vont banknak, a magyar kilépés után egyre valószínűbb, hogy nincs. Az NBB pénzeszközei hosszú ideje zárolva vannak a világ egyik legnagyobb pénzügyi értékpapír-tranzakciós cége, az Euroclear rendszerében.
Nem tudni, hogy a bank 25,27 százalékos magyar részesedésének visszafizetése milyen ütemezésben várható, a bank megtartja-e budapesti székhelyét, vagy kivonul Magyarországról és eladja például a Duna parti szákházát, a Lánchíd palotát.
A lap egyelőre nem kapott választ a kormánynak és az NBB-nek feltett kérdéseire.
Amíg a bank működik és Budapesten van a központja, és főleg, amíg nem vonja vissza az Orbán-kormány a banknak 2019-ben, törvénnyel biztosított kiváltságokat,
maradnak a sok kritikát kiváltó, bőkezű engedmények, amelyek bizonyos esetekben felérnek a külföldi államoknak járó mentességekkel, diplomáciai előjogokkal.