Csak idő kérdése volt, hogy a két internetes őrület, a blockchain és a macskák fúzionáljanak. Megtörtént.
Másfél évvel ezelőtt a világ jelentős hányada ráharapott a Pokémon GO nevű játékra – az őrület simán eljutott Magyarországra is, a buszon, villamoson, de még a mezőkön is Pokémonvadászok rohangáltak, hogy megtömjék a telefonjukat a mesefigurákkal.
Szerencsére megérkeztünk 2017-be, amikor ezt az egészet egy új szintre lehetett emelni, hála az időközben berobbant blockchain technológiának, meg az internet múlni nem akaró szenvedélyének a rajzolt macskák iránt. Megszületett a CryptoKitties, ami a világ első, blockchain alapú játéka (a blockchain teszi lehetővé a Bitcoin és az Ethereum létezését). A CryptoKitties viszont nem egy pénznem, hanem egy, a Pokémonokhoz és a matricás albumokhoz hasonlóan gyűjthető dolog. Pénzért.
Igen, a Kriptomacskák pénzbe kerülnek, Etherrel lehet fizetni érte. Jogos a kérdés, hogy ki az a hülye, aki egy virtuális macskáért pénzt ad ki, de elég sokan vannak, ezen az oldalon nyomon lehet követni a macskaárfolyamot, és az eddig gazdára talált macskák számát (a cikk írásakor már négymillió dollár felett volt a biznisz). Az első, „genezis” macskát 110 ezer dollárért adták el.
A hype igazából magában a blockchain technológiában rejlik, ami megakadályozza, hogy a cica szaporítási (igen, lehet őket szaporítani) folyamatába kívülről belenyúljanak. Mindegyik macska egy adott sorszámú generációhoz tartozik, két nulladik generációs macskától születhet egy első generációs, és így tovább. A született macskák öröklik a szüleik bizonyos tulajdonságait, így előre nem megjósolható kinézettel fognak rendelkezni. Minél egyedibb egy macska, annál többet ér.
Az egyébként teljesen haszontalan macskákért etherrel lehet csak fizetni, a szolgáltatás egy Chrome-ban és Mozillában is futtatható virtuális pénztárcával működik, ahol előbb át kell váltani a kívánt (létező) valután kriptopénzre, majd meg lehet venni az első macskát. A lehetőségek tárháza innentől kezdve végtelen, vehetünk egyet vagy többet, lehetünk macskakupecek és szaporíthatjuk őket napestig, várva, hogy valami igazán egyedi darab „készüljön”, vagy ülhetünk is rajta, a blockchain miatt a macska, amit veszünk, örökre a miénk (mármint amíg van internet).
A fejlesztőknek abból van bevétele, hogy a hálózat 15 percenként kiad egy nulladik generációs macskát, aminek a vételára egy az egyben a fejlesztőké. Minden további vásárlás esetén a tranzakció 3,75 százalékát veszik le maguknak.