Kétszeresükre emelkednek a Mol Bubi rendszer használati díjai. Egy módszerrel ugyanakkor meg lehet spórolni a drágulást a következő egy évre. Erre már csak 5 napig lesz lehetőség.
Karácsony előtt, december 23-án jelentette be a Budapesti Közlekedési Központ (BKK), hogy emelkedni fognak a Mol Bubi közbringarendszer tarifái. A döntés értelmében január 19-től:
- a kerékpárbérlés percdíja 20 forintról 40 forintra,
- a havi bérlet ára 500-ról 1000 forintra emelkedik,
- az éves bérlet pedig 5000 helyett 8500 forintba fog kerülni.
A 100 százalékos (az éves bérlet esetén 70 százalékos) drágulás még úgy is drasztikusan hangzik, hogy a bubizás továbbra is jóval olcsóbb a többi tömegközlekedési alternatívához képest. (Egy BKK-vonaljegy 350, egy hagyományos tömegközlekedési felnőttbérlet Budapesten pedig 9500 forintba kerül.)
Hogyan kerülhetem ki?
Van azonban egy megoldás, amivel ki lehet kerülni az áremelkedést: ha még január 19. előtt váltunk éves bérletet.
Jövő szerdáig ugyanis még a régi árszabás van érvényben, tehát az 5000 forintos éves bérlet megváltásával havonta 467 forintért használhatjuk a közbringarendszert a következő egy évben. Ez időarányosan több mint 50 százalékkal kisebb összeg, mintha január 19. után vennénk havi bérletet.
Persze ez a megoldás akkor éri meg igazán, ha már most látjuk előre, hogy a következő hónapokban rendszeresen fogjuk használni a bicikliket.
Mit kapunk az áremelésért cserébe?
Az árakon kívül a használat egyéb szabályai is változnak. A havi és éves bérlet megváltásával eddig egyszerre két kerékpárt lehetett használni, januártól a második kerékpárért percdíjat számol fel a rendszer (FRISSÍTÉS: mégsem törlik el ezt a lehetőséget).
FRISSÍTÉS: Cikkünk megjelenése után a BKK jelezte, hogy időközben az a döntés született, hogy a felhasználókat segítve, a szolgáltatás ezen részét mégsem módosítják.
Tehát továbbra is díjmentes marad a második kerékpár bérlése,
azaz aki barátokkal vagy ismerősökkel együtt venné igénybe a szolgáltatást, egyidejűleg két kerékpárt vehet fel. Viszont a 30 percen túli folyamatos használatért külön használati díjat kell fizetni.
A bérlet megváltása után a használat első 30 perce továbbra is ingyenes marad, azt követően pedig a percdíjak szerint ketyeg az óra.
A BKK közleménye szerint az áremelés mellett a szolgáltatás színvonala is emelkedni fog: 2023-ban újabb gyűjtőállomások és több száz vadonatúj kerékpár állhat forgalomba. Ezzel a Mol Bubi 2021-es (újra)indulása óta duplájára fog nőni a kerékpárok száma.
A rendszer 2021 májusában 1200 darab biciklivel indult el. Jelenleg 2060 közbringa áll rendelkezésre, ebből 500 darab 2022-ben került forgalomba. A felhasználók érdeklődése eddig töretlen a bubizás iránt, tavaly novemberben az összesített utazásszám átlépte a négymilliót.
Borítókép forrása: MTI/Balogh Zoltán