Már-már felfoghatatlan mértékű az infláció Törökországban, október 85,5 százalékot mértek. Nem lenne ez így, ha a török jegybank csökkentés helyett emelné a kamatokat, ám Erdogan elnök másképp gondolja.
Októberben 85,51 százalékra emelkedett az infláció mértéke Törökországban tavaly októberhez képest, írja a Reuters. Óriási szám, pedig a ma nyilvánosságra hozott adatok még enyhén a hírportál elemzői várakozásai alatt is alakultak.
Az éves alapú infláció ezzel 24 éves rekordot döntött meg az országban, utoljára 1998 júniusában volt ennél nagyobb a pénzromlás üteme.
A 2022. évi összesített inflációra jelenleg 85,6 százalékot várnak a Reuters által megkérdezett elemzők.
Miért ennyire magas?
A török infláció megugrása nem ma kezdődött, már 2021 óta ezzel küzd a gazdaság. Az elmúlt közel egy évtizedben a török gazdaságot iszonyúan túlpörgették. A gazdasági növekedést alacsony kamatkörnyezettel támogatták és gyakorlatilag külföldi devizahitelekből fedezték, a török vállalati szektor és lakosság is nagyon eladósodott. Elindult felfelé az infláció, valamint a török líra is gyengülni kezdett.
Bevett gyakorlat a legtöbb országban, hogy infláció és a devizagyengülés ellen kamatot emelnek, hogy lassítsák a hitelezést és megdrágítsák a devizával való kereskedést.
Ehhez képest a török jegybank épp az ellenkezőjét teszi, következetesen kamatot csökkent,
amivel olajat önt a tűzre: tovább pörgeti a gazdasági növekedést, az inflációt, miközben a török deviza gyengülése is új lökést kap.
Az elmúlt három hónapban az alapkamatot összesen 350 bázisponttal, 14 százalékról 13,5 százalékra csökkentették. Augusztusban a 100 pontos kamatvágás után még azt mondták, hogy nem lesz lazító ciklus, marad egy ideig a 13 százalékos alapkamat – nem így történt.
Unortodoxia a csúcson
Már több alkalommal is írtunk a Forbes.hu-n arról, hogy a probléma okát röviden össze lehet foglalni:
Recep Tayyip Erdogan
Törökország elnökének ugyanis sajátos monetáris politikai elképzelései vannak. Az alapkamat ellenségének tartja magát, szerinte minden körülmények közt a lehető legalacsonyabb ráta kell. Nem igazán ismeri el annak szükségét, hogy időnként szigorítani kell a pénzügyi kondíciókat. A jegybank pedig nem cselekszik önállóan, az államfő teljes kontrollja alatt van.
Meddig emelkedhet még?
A Reuters által megszólaltatott elemző szerint az októberi adat lehetett a török infláció csúcspontja, feltéve, hogy a török líra nem gyengül tovább. Az emelkedő energiaárak mellett ugyanis a devizagyengülés volt az elszabaduló pénzromlás legfőbb oka. Idén év eleje óta 40 százalékot gyengült a török líra a dollárral szemben a Google Finance adatai szerint, az utóbbi hetekben ugyanakkor már nem láthattunk hasonló mértékű szabadesést.
Borítókép forrása: Recep Tayyip Erdogan török a Vlagyimir Putyin orosz elnökkel folytatott megbeszélése közben az Ázsiai Együttmûködési és Bizalomerõsítõ Konferencia (CICA) asztanai találkozóján 2022. október 13-án. Forrás: MTI/AP/Szputnyik/Kreml/Pool/Vjacseszlav Profokjev