Az utólagos nyelvvizsga-amnesztiáról a tegnapi parlamenti vitán beszélt az innovációért és felsőoktatásért felelős államtitkár.
Akik 2021. augusztus 31-e után államvizsgát tettek, nyelvvizsga nélkül is megkapják diplomájukat – mondta György László innovációért és felsőoktatásért felelős államtitkár az egyes felsőoktatással, szakképzéssel és felnőttképzéssel összefüggő törvények módosításának csütörtöki parlamenti vitájában.
Az államtitkár szerint „régóta húzódó problémát kezel” a nyelvvizsga-követelmények rendezésével. A diplomához kötött kötelező nyelvvizsga ugyanis egyedi magyar szabályozás volt, máshol nincsen hasonló az EU-ban.
Az új szabályozás bevezetése felmenő rendszerben történik, de arra is módja van a felsőoktatási intézménynek, hogy a már a képzésben résztvevő hallgató tantervét kiegészítse idegen nyelvi képzéssel.
A képzésüket befejezett hallgatók, amennyiben 2021. augusztus 31-e után államvizsgát tettek, nyelvvizsga nélkül is megkapják diplomájukat
– tette hozzá az államtitkár.
A tegnapi vitán kormány azt javasolta a nyelvvizsga kapcsán az Országgyűlésnek, hogy a felsőoktatási intézmények dönthessenek a végzettséghez igazodó idegen nyelvi ismeretek elsajátításának és mérésének meghatározásáról. György azt mondta kétségkívül szükséges az idegen nyelv ismerete egy felsőfokú végzettséggel rendelkező számára, de a kormány álláspontja az, hogy az oklevélszerzésnek a középfokú nyelvvizsgához történő „mechanikus hozzákötése” nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket.
2024 őszétől átalakul a felsőoktatási felvételi rendszer – jelentette be júliusban Csák János kulturális és innovációs miniszter. A változtatások leghangsúlyosabb eleme, hogy eltörlik az általános nyelvvizsga-kötelezettséget és az intézmények saját hatáskörben dönthetnek arról, hogy törlik-e a diplomaszerzés előtt álló hallgatók nyelvvizsga-követelményét. Ekkor még nem volt szó arról, hogy visszamenőleg is megkapják az államvizsgát teljesítő, de nyelvvizsgával nem rendelkező hallgatók a diplomájukat.
A végleges nyelvvizsga-amnesztiáról korábban Légrádi Tamást, a Nyelviskolák Szakmai Egyesületének elnökét kérdeztük, aki úgy fogalmazott: nem méltó ez a változtatás az európai Magyarországhoz.
(MTI)
Borítókép: A Pont Ott Party résztvevői a felsőoktatási ponthatárok bejelentésén Budapesten. MTI/Balogh Zoltán