Az 500 ezret közelíti a bruttó átlagfizetés, a cégek igyekeztek kompenzálni a magas inflációt – mire lehet ez elég a következő hónapokban?
2022 augusztusában a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 497 200 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 342 900 forint volt. A bruttó átlagkereset 16,6%-kal, a nettó átlagkereset 17,3%-kal magasabb volt, mint egy évvel korábban. Az átlagkereset növekedéséhez főként a minimálbér és a garantált bérminimum emelése, valamint a már előre ütemezett és a pótlólagos béremelések járultak hozzá.
- A teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete – a legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozásoknál, a költségvetési intézményeknél és a foglalkoztatás szempontjából jelentős nonprofit szervezeteknél – 497 200, közfoglalkoztatottak nélkül számolva 507 000 forint volt.
- A nettó átlagkereset kedvezmények nélkül 330 600, a kedvezményeket is figyelembe véve 342 900 forintot ért el.
- A bruttó és a kedvezmények nélkül számított nettó átlagkereset egyaránt 16,6%-kal nőtt. A kedvezmények (valamint az adó- és járulékmentességek) figyelembevételével számított nettó kereset 17,3%-kal növekedett az előző év azonos időszakához viszonyítva.
- A rendszeres (prémium, jutalom, egyhavi különjuttatás nélküli) bruttó átlagkereset 472 200 forintra becsülhető, ez 15,6 %-kal magasabb, mint egy évvel korábban.
- A reálkereset 0,9%-kal emelkedett a fogyasztói árak előző évhez mért, 15,6%-os növekedése mellett.
- A bruttó kereset mediánértéke 402 200 forintot ért el, amely 15,6%-kal meghaladta az egy évvel korábbit.
- A kedvezmények figyelembevételével számított nettó kereset mediánértéke 280 200 forint volt, 17,5%-kal felülmúlta az előző év augusztusit.
Megeszi-e mindezt az infláció?
A fenti adatok alapján az mondható, hogy hiába a nagy emelkedés a keresetekben, azt nagyjából el is vitte az infláció.
„A friss adatokból látható az is, hogy a gyorsuló infláció egyre jobban visszaveti a vásárlóerőt. A reálbérek ugyanis az év első nyolc hónapjában több, mint 6 százalékkal nőttek, ugyanakkor idén augusztusban mindössze 0,9 százalékkal emelkedtek. Ez egyúttal azt jelenti, hogy a 2022 augusztusi reálkereset gyakorlatilag megegyezett a 2021 első tíz hónapjára jellemző szinttel. Tehát a mostani fizetés körülbelül ugyanannyi termékre és szolgáltatás megvásárlására elegendő” – mondja Németh Dávid, a K&H vezető elemzője.
Szerinte az infláció csak a következő hónapokban érheti el a csúcsát, emiatt
nagy valószínűséggel a reálbérindex a negatív tartományba kerül.
Ez azt jelenti, hogy hiába a magasabb fizetés, a keresetünk kevesebbet fog érni.
Sok cégnél az infláció miatt második körös fizetésemelésekre került sor, ám ezek hatását még nehéz megmondani, mindenesetre tompíthatják a reálbérindex süllyedését.
Ár-bér spirál
A Portfolio értékelése szerint az adatok alapján Magyarországon beindult az ár-bér spirál. Mivel a gazdaságnak magas a munkaerőigénye és sok ágazat küzd munkaerőhiánnyal, a cégek kénytelenek bért emelni, ez azonban tovább fűti az inflációt, a feszített munkapiac miatt viszont az alkalmazottak jó pozícióból tárgyalhatnak az inflációt ellensúlyozó további fizetésemelésekről. Ezt a trendet csak nagyon nehezen és fájdalmasan lehet megtörni.
A múlt hét végén beszéltünk Móricz Dániellel, a Hold Alapkezelő befektetési igazgatójával, aki a jelenség kapcsán azt mondta, nehéz prognosztizálni, hiszen sok olyan jelenség van a gazdaságban egyszerre és külön-külön is, amire korábban nem volt példa. „Szerintem nem 20 százalékos szinten, hanem valahol mondjuk lehet, hogy 6-8-10 százalék körüli szinten tud stabilizálódni az infláció. Ez volt lényegében a 2000-et követő évtizedben. Nem volt egy tragikus időszak, tehát volt gazdasági növekedés, voltak kamatok.”