Az OMSZ vezetői szerint már 20-a előtt is politikai nyomás alatt dolgoztak. El kell magyarázniuk, hogy szakmai, és nem politikai alapon adnak javaslatokat.
Mint hétfőn megírtuk, azonnali hatállyal távozott posztjáról az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) elnöke és a szervezet szakmai elnökhelyettese. A Technológiai és Ipari Minisztérium hétfő délutáni közleményében tudatta a felmentésüket. Mint írták, a szervezet irányítási jogát gyakorló Palkovics László technológiai és ipari miniszter augusztus 22-ével felmentette Radics Kornéliát és Horváth Gyulát, az új vezetők személyéről a későbbiekben születik döntés.
A minisztérium nem fűzött indoklást Radics és Horváth kirúgásához, de mindez két nappal az augusztus 20-ai tűzijáték bizonytalan időjárási viszonyok miatti lefújása után történt.
Az OMSZ kedden Facebookon közzétett bejegyzésben reagált a két vezető menesztésére.
El kell magyarázni, hogy szakmai, nem politikai intézmény az OMSZ
„Az Országos Meteorológiai Szolgálat bár önálló központi hivatal, nem politikai, hanem SZAKMAI háttérintézmény” – kezdik az állásfoglalást. Hozzáteszik, hogy a 2006-os tragikusan végződő tűzijáték óta minden évben részt vesznek a biztonságos lebonyolításért felelős operatív törzs munkájában.
„Így történt ez az idei évben is: az ünnepi rendezvények lebonyolításához számos egyedi produktummal és különleges/speciális előrejelzéssel, extra mérések elvégzésével és értékelésével járult hozzá az OMSZ. A tűzijáték időpontjára és helyszínére vonatkozó prognózisokat is legjobb szakmai tudásunk alapján készítettük: az események időpontjához közeledve a rendelkezésünkre álló információk és adatok alapján támogattuk a legjobb döntés meghozatalát” – írják.
Már 19-én is nagy volt a nyomás
Majd arra panaszkodnak, hogy már augusztus 20-a előtt is nyomásgyakorlást érzékeltek.
„Az Operatív Törzzsel folytatott kapcsolattartási folyamat során olyan elvárások és nyomásgyakorlás merült fel augusztus 19-től kezdve a tűzijáték lefújásának pillanatáig, ami nagy mértékben rátelepedett előrejelzéseink kiadására, kommunikációjára és teljes mértékben figyelmen kívül hagyta a meteorológiai előrejelzésekben rejlő, tudományosan is elfogadott bizonytalanságot.
Határozott álláspontunk, hogy az OMSZ kollégái a jelentős döntéshozói nyomásgyakorlás ellenére is tudásuk legjavát nyújtották és semmiféle vélt vagy valós káreseményért nem felelősek.”
Méltatlan támadások
Ezek után kitérnek a kormánypárti média támadásaira, amelyeket a lefújt tűzijáték miatt érte az OMSZ-t.
„Az augusztus 21-től kezdve, az OMSZ-ra nehezedő, több tárgyi csúsztatást és téves információt is tartalmazó, rosszhiszemű médiamegjelenéseket teljes mértékben méltatlannak tartjuk szolgálatunkkal, kollégáinkkal, valamint a teljes meteorológus szakmával szemben, mint ahogy azt is, hogy a döntéshozatallal kapcsolatos felelősséget kizárólag az OMSZ-ra hárítják át.” Majd egyértelmű összefüggésbe hozzák kollégáik menesztését a tűzijáték elhalasztásával.
„Szinte ezzel egyidőben történt az OMSZ elnökének, dr. Radics Kornéliának és szakmai elnökhelyettesének, Horváth Gyulának felmentése, amit – egyéb indoklás híján – a médiahírek alapján az augusztus 20-i eseményekkel hozunk összefüggésbe. Ezt elfogadhatatlannak, alaptalannak és az Operatív Törzs kollektív felelősségének téves áthárításának tartjuk.”
„A fent leírtak összességében olyan súlyú politikai nyomásgyakorlást jelentenek az OMSZ-ban folyó több, mint 150 éves munkára nézve, melyben a továbbiakban nem tudjuk – kormánytisztviselői eskünkhöz hűen – befolyásolásmentesen, szakmai tudásunk javát nyújtani.”
Végül két kérést fogalmaznak meg a kormány felé.
„Az OMSZ integritásának visszaállítása és szakmai függetlenségének megőrzése érdekében az alábbi lépéseket tartjuk elengedhetetlenül szükségesnek:
- Az Operatív Törzs idén augusztus 20-hoz köthető tevékenységének, döntéshozatalainak, kapcsolattartási módszereinek átvilágítását független vizsgálóbizottság által. Az átvilágítás eredményeinek nyilvánossá tételét és azok alapján a döntéshozatali mechanizmusok fejlesztését.
- Az augusztus 20-ra vonatkozó meteorológiai prognózisok szakmai kiértékelését független vizsgálóbizottság által. A kiértékelés nyilvánossá tételét. A vizsgálat idejére dr. Radics Kornélia és Horváth Gyula felmentésének visszavonását.”
Az OMSZ részéről az állásfoglalást az alábbi vezetők írták alá:
Szűcs Mihály – nemzetközi elnökhelyettes
Papp Gabriella – főosztályvezető
Gaál Áron – osztályvezető (ov.)
Berényi Lívia – ov.
Buránszkiné Sallai Márta – ov.
Löwinger Endre – ov.
Balogh Éva – ov.
Hodossyné Rétfalvi Rita – ov.
Konkolyné Bihari Zita – ov.
Dézsi Viktor – ov.
Bötkös Tamás – ov.
Lábó Eszter – ov.
Steib Roland – ov.
Kis-Kovács Gábor – ov.
Csonka Tamás – ov.