Amikor olyan témában készítek interjút, ami különösen közel áll a szívemhez – ilyen volt a Világjáró családdal folytatott beszélgetés – ösztönösen elgondolkodom a saját válaszaimon is a kérdéseimre. Az utazás pont ilyen, központi téma az életemben: minden megtakarításom erre költöm, és ha tehetem, háromhavonta lelépek valahova pár napra. Ez vált be: a környezetváltás és az új ingerek gyűjtése segít a motivációm és a mentális jóllétem megőrzésében, és lehetőséget ad arra, hogy újrahuzalozzam a szokásaimat, céljaimat, értékrendemet.
Minden út új kihívást tartogat, de az évek folyamán megtanultam, hogy teremthetek balanszot a low-budget és a komfort között, hogy érdemes priorizálnom a programokat, és mik azok a dolgok, amikkel nem csak a megnézett helyek listája, de az önismeretem is bővül.
1. Felmegyek a lehető legmagasabb pontra
Párizsban a Montmartre-on álló Sacre Coeur, Madeirán a Pico Ruivo-hegycsúcs. Lényegtelen, hogy a legmagasabb pont egy lifttel elérhető toronyóra vagy egy több órás túra végeredménye (na jó, nem mindegy, utóbbi után azért megveregeted a saját vállad), egy közös mégis van bennük: a legjobb kilátás nyílik arra a bizonyos térségre, ami miatt több ezer kilométert utaztál. Olyan ez, mint egy rövidített kötelező olvasmány, csak sokkal kellemesebb.
Körbefordulsz, és megértesz valamit a helyi történelemről, építészetről, természetről, mélységekről és magasságokról, hangulatról.
Ha például kihagytuk volna Barcelonában a Bunkers del Carmelt, az utcai sétából sosem tudjuk meg, hogy úgy néz ki a város felülről, mint egy matekfüzet négyzetrácsai.
2. Kipróbálok valamit, amit korábban sosem csináltam
Ez a pont 70%-ban az önismeret mélyítéséről, és csak 30%-ban az adott helyszínről szól. Na meg persze a kalandról, a komfortzóna feszegetéséről, meg azokról az élményekről, amikre jó visszaemlékezni évek elteltével is. Ha van rá lehetőség, a kipróbálandó dolog az adott helyszínhez kapcsolódik – ilyen például a szörf vagy a sandbuggy – , de ilyen volt számomra a siklóernyőzés, a nudista strand és a forró köves masszázs kipróbálása is. Külföldön, egy idegen terepen mindig nagyobb a bátorságom.
És ha ez a bátorság el is múlik hazaérkezéskor, a megtapasztalt énerő megmarad.
3. Beszélgetek a helyiekkel
Nincs az az útikönyv vagy doksifilm, ami többet mondana el egy kultúráról, mint az ottélő emberek. Még akkor is, ha egy árva szót sem beszélnek angolul, és kézzel-lábbal értetik meg magukat. Abból, ahogy egy idegen ember felé fordulnak, rengeteg dolog kiderülhet: a közvetlenség, a bizalom és a vendégszeretet mértéke, a kommunikációs tradíciók, a nemi szerepek egyensúlya. Ehhez tökéletes terep a piac, a helyiek által szervezett túra, a tömegközlekedési eszközök, az Airbnb szállások vagy bármilyen helyzet, amiben útbaigazítást kell kérni. Példaként: amikor Jordániában tönkrementek a telefonjaink, egy helyi nyelviskolában kértünk segítséget (mivel csak ott beszéltek angolul).
Az angoltanár félbeszakította a tanóráját és a kötelező imádságot is kihagyta, hogy elkísérjen bennünket a legmegbízhatóbb szervízbe, mondván: az iszlám vallásban csak egy dolog írhatja felül az imát és a munkát: ha valaki segítségre szorul.
Ez a tapasztalat többet mondott el a jordán kultúráról, mint egy egész napos fürdőzés a Holt-tengerben.
4. Megnézem, milyen az éjszakai élet
Lehetőleg élőzenével, sok-sok helyi fiatallal, és amennyiben a hely megkívánja, fokozatos elővigyázatossággal.
Ebben elsősorban a Tripadvisorra, a Couchsurfre és a Tinderre hagyatkozom. Utóbbi a tévhitekkel ellentétben nem csak párkeresésre alkalmas.
Itt szoktam megismerkedni azokkal a korombeli arcokkal, akik hasonló zenei irányzatokat kedvelnek, és szívesen útbaigazítanak, ha a legjobb helyi bárokat vagy koncerthelyszíneket keresem. A város éjszakai arca sokat hozzáad az összbenyomáshoz: utcákat, amik máshogy festenek lámpafénynél, embereket, akik csak ilyenkor merészkednek elő, közvetlen beszélgetéseket, amik nappal talán feszélyezettebbek lennének.
5. Nem csak azt nézem meg, ami evidens
Nyilván nem illik úgy elhagyni Londont, hogy nem pipáltad ki a listán a Big Bent, a London Eye-t meg a Buckingham-palotát, de ha nem csak a felszínt szeretnéd kapargatni, érdemes letérni a kijelölt turistaösvényről. És hogy hogyan?
Természetesen itt is a helyiekre és a már tapasztaltabb turistákra érdemes hagyatkozni, de már vannak olyan menő városismereti applikációk is, amik sokat segíthetnek.
Személyes kedvencem a Banksy-kereső app volt, amivel nem csak London legmenőbb street-art spotjait, de egy föld alatt eldugott, óriási vintage piacot is találtunk.
6. Megkóstolom a helyi specialitásokat
Bármennyire is evidensnek tűnik, ez a fogadalmam ránt ki leginkább a komfortzónámból. A nápolyi pizza meg a francia croissant még tök oké, a békacomb, a csiga, a tengerimalac, a nyers hal már neccesebb. Bevallom, volt, hogy elvéreztem, és valamelyikre nemet mondtam – bánom is utólag.
A kultúra elengedhetetlen része a helyi kulinária, még akkor is, ha pár órával korábban brekegett vagy cincogott valamelyik fogás.
Amennyiben mediterrán országban járunk, törvényszerűen idetartoznak a gyümölcsök és a zöldségek. Pláne azok, amikről elsőre meg sem tudod állapítani, melyik kategóriába tartoznak.
7. Elmegyek egy bolhapiacra
Ez a pont valamelyest a helyiek megismeréséhez, valamelyest pedig a szuvenírek, különleges ruhák és csecsebecsék iránti rajongásomhoz kapcsolódik. Ha igazán autentikus ajándékot szeretnél beszerezni, olyat, ami nem jön szembe minden sarkon és örökre az adott helyre emlékeztet, a bolhapiac tökéletes helyszín. Ha nem veszel semmit, csak körbesétálsz, az már sokszor önmagában elég. Az olyan helyeken, ahol nagy kultúrája van a piacozásnak – például Marokkóban vagy Izraelben – ez felér három templomlátogatással is.
Felejthetetlen élmény volt számomra a jeruzsálemi kofa, aki fülbevalókat készített nekünk, és az angol virágpiac, ami után még napokig mindenem rózsaillatú volt.