A kelet-európai tagok közül szinte mindenki kilépett a Moszkvából Budapestre költöztetett Nemzetközi Beruházási Bankból (NBB). Szinte mindenki: egy ország még kitart a régióból.
Románia és Csehország már korábban jelezte, hogy otthagyja a pénzintézetet, most egy közösen kiadott közleményben Lengyelország, Szlovákia és Bulgária is bejelentette, valamennyien kilépnek a bankból. Annak legnagyobb részvényese így Oroszország lesz, a második legnagyobb pedig Magyarország, amely továbbra is kitart. A kilépők az Ukrajna ellen indított invázióval indokoltál lépésüket.
Oroszország és Magyarország mellett olyan tagok maradtak a bankban, mint Mongólia, Kuba és Vietnám.
Az orosz hátterű beruházási bank 2019-ben Moszkvából tette át a székhelyét Budapestre, amely ellen az amerikai diplomácia tiltakozott is. A bank egy sor előjogot kapott a magyar kormánytól, tisztségviselői például diplomáciai mentességet is élveznek – egy EU-tagállamban. A bankot kezdettől gyanakvás vette körül, mondván, akár az orosz szolgálatok is küldhetnek ide munkatársakat, ugyanakkor a pénzintézet többször tiltakozott a “kémbank” megnevezés ellen.
A pénzintézetet nem érintik az eddig az orosz invázió miatt hozott szankciók, mert az az ENSZ-nél van bejegyezve. A magyar kormány többek között ezzel érvelt amellett, hogy nem tervezi, hogy kilépne. Az Európai Parlmamentben tegnap megszavazott újabb szankciós csomag ugyanakkor már célba veheti az NBB-t, de ezekre a büntetőintézkedésekre még az Európai Bizottságnak és a Tanácsnak is rá kell bólintania.
Kapcsolódó:
Mi lesz akkor most a paksi bővítéssel?
A háború miatt összezáró EU – és a folyton kikandikáló Magyarország
Borítókép: Egy korábbi sajtóesemény az NBB budapesti székházában.