Egyre gazdagabbak az afrikai milliárdosok, még a világjárvány ellenére is. A kontinens tizennyolc milliárdosa összesen 84,9 milliárd dollár vagyont halmozott fel, ami 15 százalékos növekedést jelent az elmúlt évhez képest. Az emelkedő részvényárak és a termékek iránti megnövekedett kereslet Nigériától Zimbabwéig jelentősen pörgették a szerencséjüket. Anyalapunk, az amerikai Forbes állította össze a leggazdagabb afrikaiak listáját.
Zsinórban a tizenegyedik éve Alike Dangote az afrikai kontinens leggazdagabb embere, nagyjából 13,9 milliárd dolláros vagyonnal rendelkezik. A Dangote Cement részvényárainak növekedésével 30 százalékkal több, mint a milliárdos tavalyi vagyona, mivel a lakhatási körülmények fejlődése és a kormányzati infrastruktúra kiadásainak növekedése a cement iránti keresletet is megsokszorozta.
A második helyen a luxuscikkekkel foglalkozó dél-afrikai Johann Rupert, akinek a Cartier karórákat és Montblanc tollakat gyártó Compagnie Financiere Richemont nevű cége 60 százalékos részvényár-növekedésnek indult, ezzel a milliárdos vagyona 11 milliárdra nőtt a tavalyi 7,2-ről.
Nicky Oppenheimer, a Debeers gyémántbánya-vállalat volt vezetője idén a harmadik helyre került 8,7 milliárd dolláros jövedelmével. A gazdaglistán Strive Masiyiwa növekedett a legjobban, 2021-es, 1,2 milliárdos vagyonát 2,7 milliárd dollárra tornázta fel. Abdulsamad Rabiu, aki szintén cementnagykereskedő, 1,5 milliárd dollárral gazdagodott, miután pár hete cukor- és ételvállalata, a BUA Foods felkerült a nigériai tőzsdére, amelynek piaci értéke nagyjából 2,8 milliárd dollár.
A tizennyolc milliárdos között csak ketten vannak, akik veszteséget könyvelhetnek el a tavalyi évhez képest.
Koos Bekker 2,8-ról 2,7 milliárd dolláros értékre csúszott vissza, miután Naspers és Prosus nevű internetes cégeinek részvényei több mint 20 százalékot zuhantak. A tanzániai Mohammed Dewji szintén 100 millió dollárral lett szegényebb, 1,6 milliárdos vagyona ma már csak másfél milliárd dollárt ér.
Új arcok és nők sincsenek a listán
A milliárdosok között nincsenek új arcok, mindegyikük évek óta birtokolja ezt a címet és hét különböző országból származnak.
A Dél-Afrikai Köztársaság és Egyiptom is öt-öt milliárdossal büszkélkedhet, míg Nigéria hármat, Marokkó pedig kettőt szolgáltatott a listának. Mind a tizennyolcan férfiak, az utolsó női milliárdos, az angolai Isabel dos Santos tavaly januárban veszítette el a milliárdos megnevezését.
Bár a listán csak azok szerepelnek, akik Afrikában laknak, vagy fő üzletük a kontinensen található, érdemes megemlíteni a szudáni születésű brit állampolgárt, Mo Ibrahimot, valamint az egyiptomi állampolgárságú, de londoni lakcímű Mohamed Al-Fayedet is, akiknek vagyona szintén meghaladja az egymilliárd dollárt. Bár Strive Masiyiva is Londonban él, mégis szerepel a listán, mivel telekommunikációs cége jelentős afrikai jelenléttel rendelkezik.
A vagyonokat a részvény- és valutaárfolyamok alapján számította a Forbes, a január 19-ei tőzsdezárás adataiból. Az alapot a profitok adják, amelyhez hozzáadódnak a P/S és a P/E mutatók. Persze a listán szereplők közül sokak vagyona hetente, akár naponta változik, így a maga a rangsor is képlékeny, csak egy pillanatképet tud festeni.
Borítókép: Nairobi // Unsplash