A Youtube aktív szereplője az interneten terjedő dezinformációnak és álhíreknek, ezek megfékezéséért pedig nem tesz eleget, áll egy globálisan terjedő nyilatkozatban, amelyet már világszerte nyolcvan tényellenőrző csoport aláírt, köztük a Washington Post tényellenőrző csoportja is.
A petícióban többek között azt problematizálják, hogy a Youtube nem szedte le a Doctors for Truth című csatorna coviddal és oltással kapcsolatos hamis információkat tartalmazó videóit és a 2020-as amerikai elnökválasztást csalásnak kikiáltó csoportok videóit sem, írja a Guardian.
„A Youtube hagyja, hogy gátlástalan felek használják mások manipulációjára és kihasználására, valamint saját finanszírozásuk biztosítására és mozgósítására”
– áll a Youtube vezérigazgatójának, Susan Wojcickinek írt nyílt levélben. A levél tartalmából kiderül, hogy a csoportok a platformot a „hamisítások fontos résztvevőjének” tartják.
Az aláírók négy megoldási javaslatot is megfogalmaznak a levélben:
- biztosítson finanszírozást független tényellenőrző oldalaknak, akik a Youtube-on megjelenő videókat is ellenőriznék,
- kapcsoljon linket a fake news-t tartalmazó videókhoz, amelyeken keresztül elérhető a hivatalos cáfolat is,
- változtassanak az algoritmuson, hogy azok a felek, akikről korábban már megbizonyosodott, hogy álhíreket terjesztettek a videókban, többször ne publikálhassanak
- a nem angol nyelvű tartalmakra is figyelmet fordítanak
Az aláírók szerint a helyzet különösen rossz Dél-Amerikában, Ázsiában és Afrikában. A petíciónak vannak aláírói Nigériából, Kolumbiából, Indiából és még közel negyven országból.
A Youtube korábban már bejelentette, hogy keményebben fog fellépni a coviddal és oltással kapcsolatos álhírekkel szemben, nem sokkal azután, hogy a Facebook hasonló intézkedéseket vezetett be. 2021-ben már azt mondták, hogy törölni fogják az álhíreket tartalmazó videókat.