460 millió forintért kelt el a Virág Judit Galéria vasárnapi árverésén Csontváry Kosztka Tivadar Titokzatos sziget című képe, ami új aukciós rekordnak számít a magyar műtárgypiacon.
Az eddigi csúcstartó egy másik Csontváry-festmény volt, a Traui tájkép naplemente idején, amelyet 240 millióért vásároltak meg 2012-ben, szintén Virág Juditnál. A mostani 160 milliós kikiáltási ár szintén rekordnak számít, a kép értékét előzetesen 300-450 millióra becsülték – írja a Válasz Online a Facebook-oldalán.
Az ismert Csontváry-alkotások háromnegyede jelenleg közgyűjteményekben található, ezért művei nagyon ritkán bukkannak fel árveréseken, szinte lehetetlen hozzájuk jutni.
Az ezredforduló óta összesen négyszer szerepeltek Csontváry-képek aukción: 2006-ban a Szerelmesek találkozása eladási rekordot döntött a Kieselbachnál 230 millióval, a következő három kép pedig Virág Juditnál bukkant fel, a Hídon átvonuló társaság 2006-ban 180 millióért, a Traui tájkép naplemente idején 2012-ben újabb rekorddal 240 millióért, az Olasz halász 2017-ben 140 millióért kelt el.
A festmény sokáig kallódott. Először 1975 augusztusában sétált be be vele a tulajdonosa a Magyar Nemzeti Galériába, ahol a bírálati csoport a neves Csontváry-szakértő, Németh Lajos vezetésével megállapította az eredetiségét, és 1903 körülre datálta az elkészültét.
A kép a mostani címét is ekkor kapta. Mivel a Csontváry által adott eredeti címről semmilyen információnk nincs, a képet a korabeli sajtóban nem is említik.
A Virág Judit Galéria tulajdonosáról 2016 áprilisában írtunk hosszú portrét akkori címlapanyagunk részeként. Az elmúlt évekhez hasonlóan Virág Judit 2021-ben is szerepelt a Legbefolyásosabb magyar nők listáján, a Kultúra szekcióban a 3. helyen. (A teljes listát itt lehet böngészni.)
Borítókép: Virág Judit Galéria / Facebook