78 éves korában meghalt a Nintendo Entertainment System (NES) és a Super Nintendo megalkotója, az interaktív digitális szórakoztatás egyik legmeghatározóbb embere.
A NES 1983-as megjelenése mérföldkő volt a videojáték-ipar fejlődésében. A videojáték konzolok a 80-as évek elejétől kezdve felívelőben voltak, de a silány fejlesztési munka és a minőségellenőrzés hiánya miatt alább hagyott a kezdeti lelkesedés. Ezt változtatta meg a NES megjelenése: az ikonikus játékkonzol kötelező eleme lett a háztartásoknak, ami így közel tíz évre szinte monopol helyzetbe jutott a piacon. A konzol mögötti agy volt Masayuki Uemura,aki 1972 óta foglalkozott játékokhoz szükséges hardverfejlesztéssel, életéről a The New York Times írt hosszabban.
Pénzhiány miatt magának készített játékokat
1943-ban született szegény családban Tokióban, azonban később a második világháború miatt Kiotóba kellett költöznie. Gyerekként is mérnöki érdeklődése volt, egészen korán rakott össze magának saját rádiót és pacsinkó játékgépet. Később bejutott a Chiba Institute of Technology egyetemre, ahol informatikai diplomát szerzett, ekkor még az volt az álma, hogy színes televíziókat tervezzen. Először a Sharpnál árult félvezetőket, majd amikor a cég Amerikába akarta küldeni a felesége nélkül elfogadta a Gunpei Yokoi állásajánlatát, ahol később őt választották egy olyan gép tervezésére, amely lehetővé teszi az arcade játékok otthoni televízión való lejátszását. Így született meg a Nintendo Entertainment System és később a Super Nintendo Entertainment System, amivel tovább nőtt a konzol népszerűsége.
A fia osztálytársainál is megszerelte a konzolokat
Bár a NES már 1983-ban megjelent, az első verzió nem találta meg igazán a közönségét. Négyzet alakú gombjai sokszor beragadtak, és más tervezési hibák is voltak benne. Uemura 2013-ban azt mondta egy interjúban, hogy akkor jött rá, hogy van vásárlóerő a NES mögött, amikor a fia osztálytársai elkezdték megkérni arra, hogy javítsa meg a konzoljaikat. A konzolon futó Super Mario megjelenése hozta meg az áttörést 1985-ben. 1990-re a cég már több bevételt termelt mint az összes amerikai filmstúdió együttvéve, ehhez a sikerhes már a Super Nintendo kellett: az újgenerációs konzolból 49 millió darabot adtak el villágszerte.
Fotó: Alvaro Reyes