Jóváhagyta az Egyesült Királyság a GlaxoSmithKline (GSK) gyógyszervállalat antitest gyógykezelését. A szer előzetes kutatások szerint a koronavírus omikron variánsa ellen is hatásos lehet, írja az amerikai Forbes.
A GSK és a Vir Biotechnology közös fejlesztése, a sotrovimab nevű antitest kezelés kapott zöld utat a briteknél. A kezelés „a főbb mutációkkal szemben is hatásos marad” a GSK szerint.
A jelenleg is zajló, eddig ígéretes kutatás új eredményeit még az év vége előtt megosztja a gyógyszergyártó cég a nyilvánossággal.
A Xevudy „márkanevet” kapó kezelést enyhe és közepes tünetekkel rendelkező betegek esetén alkalmazzák. A britek gyógyszerszabályozója, a Gyógyszereket és Egészségügyi termékeket Szabályozó Ügynökség (Medicines and Healthcare products Regulatory Agency, MHRA) szerint a szer egy dózisa 79 százalékkal csökkentette a kórházba kerülés és a halál veszélyét a magas kockázati csoportban lévő felnőttek körében.
A jövő mutálódásai ellen is védhet
George Scangos, a Vir ügyvezető igazgatója szerint a sotrovimab „egy mutálódó vírust szem előtt tartva készült,” a szer a koronavírus tüskefehérjéjének azon részét támadja, ami kisebb valószínűséggel változik. Scangos úgy gondolja, hogy több variáns is felbukkanhat a jövőben, ami ellen a gyógyszerük védhet.
Az Egyesült Királyság egészségügyi szervezete, az NHS még nem jelölte ki, hogyan tervezi a gyógyszer beadatását a betegek számára. Az MHRA szerint ez kellő időben meg fog történni. A Xevudy-t 12 éves kortól, 40 kiló felett hagyták jóvá azon betegek számára, akiknek enyhe vagy közepes tüneteik vannak, és legalább egy kockázati csoportba tartoznak (elhízás, időskor, diabétesz vagy szívbetegségek).
Címlapról ajánljuk: