Intenzív osztályos kezelést igénylő gyerekek is vannak – mondta Havasi Katalin, a Házi Gyermekorvosok Egyesületének elnöke az Inforádió adásában. Várják az eljárásrendet az 5-12 évesek oltásához.
Rekordszinten van a 15 év alatti koronavírus-fertőzöttek száma Magyarországon. Két hét alatt háromszorozódott meg a betegek száma, amit a Házi Gyermekorvosok Egyesületének elnöke is észlel.
„Igyekszünk minden egyes gyereknél nagyon pontosan elhatárolni, hogy ki az, aki kockázati csoportba tartozik és elvégeztetni a teszteket, és valóban azt találjuk, hogy egyre több tünetes gyerekkel találkozunk” – mondta Havasi Katalin az Inforádiónak.
A nemzetközi tapasztalat is az, hogy gyakrabban kerülnek kórházba a gyerekek, itthon is több a kórházi eset, mint a korábbi járványhullámokban.
„Talán ennek az is az oka, hogy az idősek között többen oltottak már, és a gyerekek ilyen szempontból védtelenebbek, illetve önmagában az, hogy a delta variáns sokkal nagyobb vírusszámot produkál a betegek torkában, sokkal fertőzőbb egyetlen beteg, többeket fertőz meg. Maga a vírus is több tünetet okoz, mint a korábbiak” – tette hozzá Havasi Katalin.
Még nem tudni, mikortól olthatják a gyerekeket
Gyakoribb a hasfájás, hasmenés, hányás, de tüdőgyulladás is szerepel a kórházba kerülés okai közt. A legsúlyosabb esetekben légzési elégtelenség is előfordulhat, ez még ritka, de vannak már intenzív osztályon kezelt gyerekek is.
A hivatalos adatok szerint a 12-15 éves korosztály átoltottsága jelenleg 38 százalék, az 5-12 évesek oltása még nem kezdődött meg.
Eljárásrendet és pontos kezdési időpontot sem kaptak az orvosok a várhatóan december 20. körül induló oltási programról.
„Biztos, hogy 90 százalék fölötti átoltottságra lenne szükség, úgyhogy én nagyon biztatnék minden gyereket, minden édesanyát, hogy gondolja meg, hogy igazán a vírustól kell félni, és nem az ellene védő oltástól” – mondta Havasi Katalin az Inforádiónak.
Kapcsolódó:
Borítókép: Kelly Sikkema // Unsplash