Jogdíjak nélkül használhatja a Merck covidtabletta licencét az ENSZ, hogy az elérhetőbbé váljon a koronavírus-oltásokból javarészt kimaradó szegényebb országok számára is, írja a The New York Times.
A Medicines Patent Poolnak, a gyógyszerszabadalmi gyűjteményekkel foglalkozó szervezetnek adja a Merck molnupiravir nevű, koronavírus elleni tablettájának licencét.
A döntéssel a vállalat célja, hogy elérhetőbbé tegye az orvosságot azoknak az országoknak, amelyeknek az oltásból kevesebb jutott.
A főként afrikai és ázsiai államokba ugyanis az infrastrukturális hiányosságok, valamint a pénzügyi helyzet miatt sem jutott elég a covidvakcina.
A gazdagabb, pénztartalékokkal rendelkező országok ráadásul előre lekötött szerződéseikkel is akadályozták a hozzáférést a vakcinákhoz.
Hatékonynak tűnik a gyógyszer
A vállalat bejelentette, hogy gyógyszere a tesztelt alanyoknál kórházi kezelés szükségességét, valamint a vírus halálosságát is megfelezte. A tablettából még a jóváhagyása előtt jelentős mennyiséget vásárolt az Egyesült Államok, így több szervezet ismét elkezdett aggódni: a fejlődő országok ismét kimaradnak ebből a gyógyszer-körből is.
A mostani engedménnyel azonban a Merck versenytársai szabadon másolhatják annak termékét, így egy ötnapos kezelést akár 20 dollárért (kb. 6200 Ft) is elérhetővé tehetnek.
Ez jelentősen kisebb összeg, mint amit az Egyesült Államok fizet a Mercknek: ők 712 dollárért (kb. 221 ezer forintért) szerződtek a gyógyszergyártóval.
„A Merck-licenc nagyon jó és jelentősségteljes védelem azoknak, akik a világ legnépesebb országaiban laknak. A [gyógyszerkészítmény] nem tökéletes, de soha semmi nem az – nagyon sokat segíthet, ha a gyógyszer legalább olyan hatásfokkal működik, ahogy azt a hírverés mutatja. Különbséget fog tenni” – mondja James Love, a Knowledge Ecology International nonprofit kutatói szervezet vezetője.
Borítókép: Truyền Hình Pháp Luật / Wikimedia