A bolgár UniCredit Bulbankkal közösen mutatta be a Mastercard az új típusú, biometrikus kártyatesztek eredményeit. Az új megoldás a chipes technológiát az ujjlenyomattal ötvözi – az azonosítás így még kényelmesebb és biztonságosabb lesz, ígérik.
Először nézzük meg gyorsan, hogyan is működik az új technológia. A kártyabirtokosnak regisztrálnia kell a saját pénzintézeténél, ahol
az ujjlenyomatát a regisztráció során egy titkosított digitális sablonná konvertálják át, melyet a kártyán tárolnak.
Ezt követően a kártya a világ bármely EMV típusú termináljánál (vagyis bolti bankkártya-leolvasójánál) használható lesz.
Dél-Afrika után Bulgária a második ország, ahol a Mastercard ezt az innovatív technológiát tesztelte. A résztvevőket arra kérték, hogy osszák meg tapasztalataikat a technológiáról, és arról, mennyire volt könnyű a használata. A cég a következő eredményeket közölte, a tesztelők:
- 93%-a kényelmesebbnek találta a biometrikus kártya használatát a hagyományos PIN-kódos fizetéshez képest;
- 95%-a ezt a technológiát biztonságosabbnak találta, mint a sima chipes kártyát;
- több mint 90%-a nagy valószínűséggel hozzáadná a biometrikus funkciót jelenlegi kártyájához.
Az eredmények arra is rámutattak, hogy ezt az új kártyatípust szupermarketekben, éttermekben és kávézókban, kiskereskedéseknél valamint benzinkutaknál használnák leggyakrabban. A megkérdezettek nagy többsége a biometrikus kártyát az egyérintéses funkcióval is szívesen használná.
Az ilyen típusú innovációra – és az ezzel járó kényelemre – fogékonyak a magyar bankkártya-tulajdonosok is, legalább is erre következtethetünk abból, hogy az MNB 2016-os adatai szerint itthon minden második bankkártya értintéses (vagyis PayPass). Biometrikus azonosításra ezeknél is szükség lehet, hiszen jelenleg 5000 forintos összeghatárig nem kér azonosítást a legtöbb ilyen kártya, utána be kell pötyögnünk a PIN kódunkat. A környező országokhoz képest amúgy Magyarországon kifejezetten elterjedt a PayPass, így kíváncsian várjuk, az ujjlenyomat-azonosítás is hasonló utat jár-e be.