Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) előrejelzése szerint az időseknek és krónikus betegeknek évente szüksége lesz újabb adag oltásra, de többféle forgatókönyvvel is készülnek.
A WHO belső dokumentációját az előrejelzésről a Reuters szerezte meg, egy csütörtöki igazgatósági ülésen a WHO vakcinaprogramjával, a COVAX-szal tervezik összehangolni.
A Moderna és Pfizer már korábban is azon az állásponton volt, hogy évente lesz szükség új adag oltásra az immunitás fenntartásához, a bizonyítékok azonban még mindig kétesek. A dokumentációból az derül ki, hogy a WHO egyfajta kiinduló álláspontként tekint az évenkénti oltásra a magas kockázatú személyeknél, mint az idősek és a krónikus betegek, kétévenkéntire pedig a lakosság többi részénél.
Kitérnek a variánsokra is, a terveik szerint a vakcinákat folyamatosan iterálni lehet, hogy minden mutáció ellen védjen, az mRNS-technológia erre akalmas.
A június 8-ai dokumentumban arról is írnak, hogy
évente 12 milliárd vakcinát terveznek gyártani a gyógyszergyártók világszerte.
Mi a legrosszabb és a legjobb forgatókönyv?
A WHO különböző forgatókönyvekkel készül a hosszú távú vakcinastratégiájának kialakításában, a tervek folyamatosan változhatnak az érkező adatok nyomán.
A vakcinák megjelenése óta körülbelül 2,5 milliárd adagot regisztráltak felvettként világszerte, a legnagyobb részét fejlett országokban. Itt az össznépesség több mint fele megkapta már legalább az első adag oltást.
A fejlődő országok lakosságának kevesebb mint egy százaléka kapott oltást.
Ez az arány tovább romolhat, ha valóban évente szükség lesz új oltásokra egyes csoportoknál, hiszen az ellátmányt továbbra is a gazdag országok kapnák.
A legpesszimistább WHO-számítás szerint 6 milliárd vakcina készülhet el világszerte a szabályozási és gyártási nehézségek miatt. A legoptimistább forgatókönyv 16 milliárd adaggal számol, ami elég lenne arra is, hogy igazságosabban osztozzanak rajta a világ fejlett és fejlődő országai, és új adag oltásokra sem lenne szükség.
Borítókép: CDC / Unsplash