Fenntarthatósági törekvések a badacsonyörsi Varga Pincészetnél
A palackozott borok piacán hazánkban a családi kézben lévő Varga Pincészet több mint egy évtizede piacvezető. Ez a pozíció öröm és büszkeség forrása, de legalább akkora kihívás is. Hogyan tudnak minőség javulást elérni úgy, hogy eleget tesznek a fenntarthatósági-környezetvédelmi előírásoknak, és közben még profitot is termelnek? Két kiemelt területről beszélgettünk a pincészet tulajdonosaival.
Fenntartható szőlőművelés: minőség és mennyiség optimális egyensúlya
A minőségi bor a szőlőskertekben jön létre. Csak kiemelkedően jó kondícióban lévő ültetvényeken lehet hosszú távon jó minőségben termelni. Ez pedig fenntarthatóságra fókuszáló hozzáállást igényel, amiről Varga Péter, a Varga Pincészet alapító tulajdonosa számolt be.
„Folyamatosan igyekszünk csökkenteni az ökológiai lábnyomunkat. Optimalizáljuk a növényvédelmi munkák időpontját, a lemetszett venyigéket a helyszínen bezúzzuk, és azonnal visszaforgatjuk a talajba tápanyagnak. Ültetvényeink sorköztakarására őshonos növényfajokból álló bevetést alkalmazunk, amely több évig megőrzi a talaj biológiai aktivitását, javítja a tápanyagtartalmát és a szerkezetét. Ennek megint csak a szőlő látja a javát. Ültetvényeinken odúkat helyeztünk ki, hogy a lehető legtermészetesebb módon az idetelepülő madarak segítsenek nekünk a rovarmentesítésben. A tőkék tápanyagegyensúlyát folyamatosan vizsgáljuk, ahol kell, a hiányokat a levelekre permetezett tápanyag-utánpótlással szüntetjük meg. Ezeknek az erőfeszítéseknek az eredményei az Aranymetszés borcsaládunk minőségében is megmutatkoznak. De a környezet védelmének érdekében kísérletezünk olyan gombarezisztens szőlőfajták telepítésével is, amelyek csak minimális növényvédelmi beavatkozást igényelnek.”
Betétdíjas forgalmazás: nagyobb gazdaságosság, kisebb környezetterhelés
Varga Máté Péter – a Varga Pincészet társtulajdonosa és kereskedelmi vezetője – az ebben a formában a világ borászataiban is egyedülálló palack-újrafelhasználási rendszer bevezetéséről és a visszaváltható saját palack előnyeiről beszélt.
„A betétdíjas borforgalmazás környezetbarát, ugyanakkor gazdaságos megoldás, ezért boraink értékesítésében igyekszünk minél nagyobb arányban visszaváltható, betétdíjas palackokat használni. Ez 2020-ban mintegy 90%-ban sikerült is. Már sokaknak ismerős a prémium minőségű, egyedi megjelenésű 0,75 l-es Varga logóval ellátott palack. Az egyéb, visszaváltható üvegekhez képest valamivel magasabb a betétdíja, viszont a 99 Ft-os ár jelzi a Varga palack anyagi és környezetvédelmi értékét is. A piac jól fogadta a visszaváltható palackunkat, a magas, 80%-os visszagyűjtési arány pedig arról tanúskodik, hogy fogyasztóink aktívak, ha a fenntartható jövő érdekében kell cselekedni. A vendéglátás számára a 2000-es évek elején vezettük be a 1,5 literes Ház Bora betétdíjas rendszert. A két rendszerrel évente közel 10 millió palackot és 1,5 millió darab papírkartont spórolunk meg.”
A Varga Pincészet példája is jól mutatja: az átgondolt környezetbarát megoldások mindannyiunk javát szolgálják, és a bor is finomabb lesz tőlük. Erre koccinthatunk!