Az energiaiparnak és a közlekedési szektornak számos megoldása van a dekarbonizációra, ami segít mérsékelni a globális klímaváltozásra gyakorolt hatásukat. A Shell az “elkerülni, csökkenteni és végül semlegesíteni” megközelítést alkalmazza. A többféle megoldás közül a karbonkreditek használata az egyik lehetőség a karbonsemlegesítés útján, ahol a Shell vásárlókkal együtt halad előre – emelte ki Istenesné Solti Andrea, a Shell Hungary zRt. Igazgatóságának elnöke.
Még mindig meglepően hat, amikor éppen egy energiavállalat hozza fel a környezetvédelmet és a fenntartható kezdeményezések fontosságát. Mi a Shell válasza erre a felvetésre?
A világ sokat változott az utóbbi időben, és a változások üteme továbbra is nagyon gyors, ehhez nekünk is alkalmazkodnunk kell. A Shell a világ egyik legnagyobb energiavállalata és pontosan tudatában vagyunk a felelősségünknek, amellyel a bolygónknak tartozunk, illetve mindazoknak, akikkel a Föld közös lakhelyünk. A fenntarthatóság jogos elvárás vásárlóink részéről és egyre inkább a jogszabályok is előírják. Ezen a téren az energiaszektor sem jelent kivételt. A Shellnél az a célunk, hogy minél többféle, és minél tisztább energiát biztosítsunk, és mindezt felelősen tegyük – olyan módon, amely képes a rövid és a hosszú távú érdekek közötti egyensúly megteremtésére, és amely a gazdasági, a környezeti és a társadalmi megfontolásokat egyszerre tudja képviselni.
Képesek lehetnek-e a világ megváltoztatására, így például a klímaváltozás megállítására?
A fenntarthatóság elérése érdekében közös erőfeszítésekre van szükség a társadalom minden szereplőjétől, ideértve a gazdasági társaságokat, a szabályozókat, a kormányokat és az egyéneket is. Senki nem léphet fel egymagában, mert a szereplők közül a legnagyobbak sem lennének képesek a közös célok elérésére a többiek nélkül. Nekünk vállalatként feladatunk, hogy vásárlóinkkal szoros együttműködést alakítsunk ki. Stratégiánkban világosan fogalmaztuk meg célkitűzésünket, hogy összhangban a változó társadalmi igényekkel 2050-re nettó zéró kibocsátású energiavállalattá váljunk. Ennek elérése csak közös erőfeszítésekkel lehetséges.
Ennek a stratégiának a középpontjában csak bizonyos, kiemelt országok vannak?
A klímaváltozás egy globális kihívás, mi ezért úgy gondoljuk, hogy stratégiánk minden egyes országban érvényes, amelyben jelen vagyunk. Az átmenet, melynek során nettó zéró kibocsátású energiavállalattá válunk, a tevékenységeinkből, illetve a vásárlóinknak értékesített üzemanyagból és egyéb energiahordozó termékekből fakadó kibocsátásaink csökkentésével jár. Az átmenet során ugyanakkor technológiai megoldások segítségével az összes fennmaradó kibocsátást is kivonjuk és tároljuk, vagy semlegesítéssel kiegyenlítjük. Üzletmenetünket átalakítjuk, illetve új lehetőségeket keresünk, hogy egyre több alacsony karbonintenzitású energiát biztosítsunk vásárlóinknak pl. bioüzemanyagok és hidrogén formájában, vagy éppen nap- és szélenergiából nyert árammal működő elektromos töltőpontok kialakításával. Külön örömömre szolgál, hogy egyik legfontosabb dekarbonizációs kezdeményezésünk immár Magyarországon is megjelent.
Mi ennek a dekarbonizációs kezdeményezésnek a lényege?
Májusban elindítottunk egy szolgáltatást, amelynek segítségével a vásárlók a Shell bármely magyarországi töltőállomásán tankolt üzemanyag használata nyomán keletkező széndioxid-kibocsátásokat semlegesíthetik. Vásárlóink literenként 6 forintos áron vehetnek részt a Karbonsemlegesítési Programban, ha a Shell 190 magyarországi töltőállomásának egyikén benzint, gázolajat vagy LPG-t vásárolnak. Üzleti ügyfeleink számára hasonló ajánlatot tettünk elérhetővé. A Shell a szén-dioxid semlegesítését természetalapú projektekhez kapcsolódó karbonkreditek vásárlásával valósítja meg, mint például a perui Cordillera Azul National Park Projekt vagy az indonéziai Katingan Peatland Restoration and Conservation Projekt. A Shell karbonkreditjei hiteles, magas minőségű és független standardok alapján jóváhagyott projektekből származnak. Egy karbonkredit egy tonnányi szén-dioxid elkerülésének vagy eltávolításának felel meg.
Meg tud említeni további kezdeményezéseket, amelyek a magyarországi üzletmenet fenntarthatóbbá tételére irányulnak?
Természetesen számos módon törekszünk arra, hogy magyarországi tevékenységeink minőségét ilyen szempontból is javítsuk. A legfontosabb kezdeményezéseink arra irányulnak, hogy kiskereskedelmi tevékenységeinket hogyan tudjuk fenntartható és felelős módon végezni, törekedve töltőállomásaink karbonlábnyomának csökkentésére és hozzásegítve vásárlóinkat autós utazásaik karbonsemlegesítéséhez. A tavalyi évben Magyarország az egyik kiemelt piac volt Közép-és Kelet-Európában, ahol töltőállomásainkon bevezettük e-mobilitási szolgáltatásainkat. A régióban itt tettük elérhetővé először nagy teljesítményű elektromos töltőpontjainkat az IONITY-vel partnerségben, ami megkönnyíti a hosszabb utazásokat az elektromos autók számára. Törekszünk töltőállomásaink energiahatékonyságának javítására is, amelyet LED izzók és jobb energiahatékonyságú berendezések használatával biztosítunk. A töltőállomások döntő többségét megújuló energiaforrásból származó árammal látjuk el. Dolgozunk a fenntartható csomagolások bevezetésén, ideértve a műanyagok használatának csökkentését a töltőállomások előterében, illetve a shop-ban is. A Karbonsemlegesítési Programunk mellett már a személyautókhoz, a nagy teljesítményű dízelmotorokhoz és az ipari berendezésekhez fejlesztett karbonsemleges kenőanyag termékeink is elérhetők.
Összességében elmondhatom, hogy a fenntarthatóság Magyarországon is üzleti prioritás számunkra.