Idén világszerte közel negyedével csökkenhet a luxuscégek bevétele, ez alól csak Kína a kivétel, amely teljesen szembemegy a trendekkel. A luxuscikkek piacán 2009-ben volt utoljára ekkora visszaesés.
A luxuscikkek értékesítése a becslések szerint 2020-ban 23 százalékkal eshet vissza a tavalyihoz képest. Ekkora visszaesésre már 2009 óta nem volt példa. A szektor idei árbevétele elérheti a 217 milliárd eurót, ami 64 milliárd euróval kevesebb a tavalyinál és nagyjából a 2014-es szinteken mozog – írja a Portfolio.hu. A teljes iparág legkorábban 2022-2023-ra kerülhet vissza a tavalyi szintekre.
Európában 36 százalékkal 57 milliárd euróra, Amerikában 27 százalékkal 62 milliárd euróra esett vissza az ágazati cégek árbevétele. Termékenként vizsgálva a trendeket az is látszik, hogy minden kategóriában visszaesés volt 2020-ban az eladásokban. A ruházati cikkek értékesítése 30 százalékkal, az ékszereké 15 százalékkal esett vissza.
A luxuscikkek online értékesítése viszont jelentősen emelkedett, a teljes értékesítésén belüli, 2019-es 12 százalékos arányról mostanra 23 százalékra nőtt,
tehát majdnem minden negyedik luxuscikket online vásárolnak.
Becslések szerint 2025-re az online értékesítés a luxusáruk eladásának a fő csatornájává válhat miközben a fizikai üzletek száma apadni fog.
Az idei második negyedév a luxusipar valaha volt legrosszabb negyedéve volt, de a harmadik negyedévben már javult a teljesítmény. Jövőre a szektor mérete 12 és 19 százalék között növekedhet, de ez még függ a vakcinák sikerességétől, valamint az utazási korlátozások feloldásának gyorsaságától is.
A kínai luxusnak meg se kottyant 2020
Kína volt az egyetlen térség, ahol csökkenés helyett idén 45 százalékos növekedést és 44 milliárd eurós árbevételt érhetnek el. Az országban minden csatornát, kategóriát és korosztályt illetően emelkedett a luxuscikkek fogyasztása.
Fontos trend, hogy az utazások megszűnésével egyre többen a hazai piacon elégítik ki a luxuscikkek iránti igényeiket, a teljes vásárlások 80-85 százaléka származhat innen. Ez később is 65-70 százalékot tehet majd ki.
Fotó: Laura Chouette // Unsplash