Jeff Bezos a világ leggazdagabb embere, vagyonát végeláthatatlan cikkek taglalják. Amiről azonban kevesebb szó esik, holott ugyanolyan fontos tényezője az Amazon sikerének: a felvételi eljárásuk.
Miután az Amazon tőzsdére ment 1998-ban, Bezos nyílt levelet írt a részvényeseinek. Ebben részletesen elmagyarázta, hogy „mindig is magasra tették a lécet az új kollégákkal kapcsolatban, és ez továbbra is így marad. Ez a legfontosabb része az Amazon sikerének.”
A cégről tudni lehet, hogy nem egyszerű bekerülni, Bezos maga is így gondolja. A következő hónapokban nagyjából százezer új alkalmazott felvételére készülnek az USA-ban és Kanadában, de három alapkérdés, amin keresztül a jelentkezőt vizsgálják majd, 1998 óta nem változott. A Fast Company most összegyűjtötte ezeket.
Felnézhetünk-e erre az emberre?
Bezos mindig hangsúlyozta, hogy többet keresnek a szimpla kompetenciánál. „Mindig törekedtem arra, hogy olyan emberekkel dolgozzam együtt, akire felnézek. Tőlük lehet a legtöbbet tanulni, példát venni róluk” – mondta Bezos.
A kiválóság számára megmutatkozik abban, hogy egy ember jó hallgatóság, és képes befogadni az új gondolatokat.
Bezos szerint a legokosabb emberek folyamatosan megkérdőjelezik saját igazukat, ez viszi őket előre és nyit számukra új területeket.
Az interjún erre a kvalitásunkra biztosan kíváncsiak lesznek. Megkérdezhetik például, milyen visszajelzés alapján változtattunk utoljára a gondolkodásunkon.
Ez az ember hatékonyabbá teszi a csapatot?
A cég erősítése Bezos legfőbb célja. Azért, hogy eldöntse, fejleszti-e a csapatot a jelentkező, az interjún más Amazon-alkalmazottakat is behívnak, hogy a tapasztalatukkal segítsenek eldönteni, illik-e közéjük a jelentkező vagy nem. Ehhez egy régi elvrendszert, a 14 Vezetési Alapelvet használják. Az interjún megkérdezhetik, hogyan idéznénk elő változást a csapaton belül és hasonló kérdéseket a döntéseinkről.
Ő vajon egy „szupersztár”?
Bezos szerint egy szupersztár egy igazi formabontó, kicsit radikális, kicsit lázadó személy, aki mindig máshogy látja a dolgokat a tömegnél.
Tőlük ered az innováció, mert mindig friss nézeteket hoznak egy problémához. Az interjún megkérdezhetik, mit gondolunk magunkban különlegesnek, vagy milyen üzletet indítanánk, ha lenne rá egy száz millió dollárunk. A legjobb jelöltből előjön, hogy valamilyen módon más mint a többiek.
Borítókép: Jeff Bezos az amerikai Forbesban